Strona główna Ciekawostki Sprawdź życie nowojorskich celebrytów dzięki temu archiwum!

Sprawdź życie nowojorskich celebrytów dzięki temu archiwum!

0
Sprawdź życie nowojorskich celebrytów dzięki temu archiwum!
Andy Warhol at his May 1971 retrospective at the Whitney Museum of American Art, New York. (Photo by Jack Mitchell/Getty Images)

Andy Warhol to artysta, którego sztukę zna niemalże każdy, nawet osoby w ogóle nie interesujące się tematem. Wybitny przedstawiciel popartu, głównie posługujący się kolorowymi odbitkami i sitodrukiem, nigdy też nie rozstawał się ze swoim aparatem. Parę dni temu w internecie zostało udostępnione aż 130.000 zdjęć Warhola!

Andy Warhol posługiwał się w swojej sztuce przedmiotami życia codziennego, czerpiąc garściami z kultury popularnej. Tak też powstały obrazy z puszki Coca-Coli, zupy Campbell czy charakterystyczne kolorowe portrety Marliyn Monroe. Warhol często współpracował z największymi gwiazdami świata rozrywki i przenosił ich sylwetki na swoją twórczość. Artysta traktował wszystko co malował przedmiotowo, bez zbędnych emocji. Wszystko miało dla niego taką samą wartość, wszystko bowiem uznawał za artykuły konsumpcyjne społeczeństwa amerykańskiego, czyli przedmioty pop.

Dzięki tej stronie możesz wypróbować każdego zawodu. Sprawdź się!

Od roku 1976 aż do dnia swojej śmierci w 1987 Andy Warhol zawsze miał przy sobie aparat fotograficzny. Dokumentował dyskoteki, wspólne obiady, wycieczki na rynek czy walki wrestlingowe. Przyjaciele, kochankowie, wielcy biznesmeni, celebryci i zwyczajni ludzie – wszyscy zdawali się interesować Warhola w momencie kiedy patrzył na nich przez aparat. Lou Reed, Annie Leibovitz, New York Dolls, Liza Minnelli, Truman Capote, John Lennon, Jackie Kennedy Onassis, Mary Hemingway, Calvin Klein, Jean-Michel Basquiat, Grace Jones, Martin Scorsese czy David Bowie. Na tych zdjęciach spotkacie się z całą świtą króla nowojorskiej awangardy, który przez lata był również najwierniejszym portrecistą tego, co działo się wśród śmietanki zamieszkującej Wielkie Jabłko. Opublikowany zbiór zdjęć to głównie prace z ostatniej dekady życia artysty, który w tym czasie nie rozstawał się z aparatem 35mm. Zdjęcia pozyskano dzięki Cantor od The Andy Warhol Foundation w 2014 roku, teraz jednak, dzięki współpracy instytucji kultury mogą je zobaczyć wszyscy internauci.

Trzy albumy na przetrwanie jesieni. Przeczytaj TUTAJ!

Zdjęcia możecie dowolnie oglądać po TYM oraz TYM adresem. Ich liczba jest przytłaczająca, ale nie ma lepszego sposobu na poznanie od środka całej nowojorskiej śmietanki lat 70, którą Warhol fotografował tak skrupulatnie. Jeśli jednak zdjęcia to dla Was wciąż za mało, zarezerwujcie sobie wolny weekend. Największe w Europie muzeum poświęcone twórczości Andiego znajduje się 10 kilometrów od Bieszczad. The Warhol Family Museum of Modern Art założone w 1992 roku w Medzilaborcach (rodzice Warhola byli emigrantami ze Słowacji) przy wsparciu The Warhol Fundation ma w swoich zasobach oryginalne pracę oraz osobiste przedmioty ofiarowane przez rodzinę i bliskich Warhola.

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się TUTAJ 🙂