Ścieżka rowerowa na dachu w Utrecht

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

W holenderskim mieście Utrecht powstała nietypowa ścieżka rowerowa. Przebiega przez dach szkoły.

To oryginalne rozwiązanie początkowo wywołuje konsternacje, ale ostatecznie zyskuje aprobatę. Dlaczego twórcy zdecydowali się na wybudowanie ścieżki rowerowej na dachu? Biuro projektowe NEXT Architects poszukiwało sposobu na umożliwienie rowerzystom oraz pieszym komfortowej, szybkiej komunikacji w pobliżu kanału Amsterdam-Ren.

Zdecydowano się na wybudowanie mostu na kształt ścieżki dla rowerzystów i pieszych, dzięki czemu połączono centrum miasta z rozwijającą się wschodnią częścią. Ścieżka prowadzi przez dach okolicznej szkoły, jednak korzystający z niej rowerzyście w żaden sposób nie zakłócają spokoju placówki. Niski dach szkoły oraz zielony nasyp pozwalają ścieżce na łagodne osiągnięcie poziomu gruntu, dzięki czemu nie jest zbyt stroma i każdy może z niej skorzystać. Most ciągnie się przez 110 metrów, z czego znaczna część przypomina serpentynę – wszystko po to, aby spadek nie nastąpił zbyt gwałtownie, a ścieżka była bezpieczna dla korzystających. W nocy ścieżka jest podświetlana dzięki LED-owemu oświetleniu, znajdującemu się na barierkach.

- Advertisement -
fot: źródło

Pobliska szkoła użyczyła swojego dachu, a w zamian za wykorzystanie przestrzeni zyskała panele fotowoltaiczne. Dzięki nim szkoła może czerpać prąd z energii słonecznej. Jak widać, Holandia dość mocny akcent kładzie na korzystanie z bezpiecznych dla środowiska rozwiązań. Utrecht nie tylko zachęca mieszkańców do przemieszczania się rowerami i umożliwia wygodną komunikację w ten sposób, ale także pomaga szkołom pozyskiwać energię z odnawialnych źródeł.

Koszt budowy kładki wyniósł 7 mln euro. Władze miasta Utrecht zdecydowały się ponieść ten wydatek, ponieważ – jak obliczają – codziennie aż 7 tysięcy osób będzie korzystać ze wspartego o dach szkoły mostu.

Połączenie miejskiej architektury z infrastrukturą transportową nie zdarza się często. Ścieżka rowerowa, znajdująca się na dachu szkoły w Utrecht stanowi jeden z nielicznych przykładów. Innym, znanym rozwiązaniem jest wybudowanie linii metra w chińskim mieście Chongqing pomiędzy dwoma piętrami wieżowca. Ściany wyciszono gumową szyną, aby nie zakłócać spokoju mieszkańców apartamentów. Na szczęście, w holenderskiej szkole wprowadzenie takiego rozwiązania nie było koniecznością – rowerzyści nie zakłócają ciszy podczas zajęć.

fot: źródło

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedź się tutaj!

Jesteś z Katowic? Koniecznie odwiedź f7katowice.pl
Jesteś z Krakowa? Koniecznie odwiedź f7krakow
Jesteś z Gdańska? Koniecznie odwiedź f7gdansk.pl
Jesteś z Poznania? Koniecznie odwiedź f7poznan.pl
Jesteś z Łodzi? Koniecznie odwiedź f7lodz.pl
Jesteś z Wrocławia? Koniecznie odwiedź f7wroclaw.pl
Jesteś z Warszawy? Koniecznie odwiedź f7warszawa.pl

Artykuł: źródło