Theresa Kachindamoto udowadnia, że nawet wielkie zmiany zapoczątkowane są przez jednostki. Kobieta zarządza okręgiem administracyjnym w jednym z najsłabiej rozwiniętych cywilizacyjnie państw na świecie, Malawi. Za jej sprawą unieważniono setki małżeństw zawartych wśród dzieci, Kachindamoto przekonała również 50 szefów lokalnych wspólnot do podpisania porozumienia o całkowitym zakazie dziecięcych małżeństw.
Dlaczego zmusza się nieletnie dziewczynki do małżeństwa? Wszystko to ma miejsce ze względów finansowych, co budzi nie tylko ogromne współczucie dla dziewcząt mieszkających w Malawi, ale wywołuje obrzydzenie. Rodziny sprzedają dziewczynki, aby podreperować swój budżet, przerzucić koszty utrzymania na małżonka. Cały precedens można porównać do wyrafinowanej i legalnej prostytucji. Starszy mężczyzna zyskuje nastolatkę, która ma zaspokajać jego wszelkie potrzeby i rodzić kolejne dzieci. A w zamian odciąża finansowo jej rodzinę, która na małżeństwo zezwoliła.
Jak pokazują statystyki, ponad połowa dziewcząt poniżej 18 lat wyszła za mąż. Jedna na osiem dziewczynek nie ma nawet skończonych 15 lat, zaś jedna na pięć dziewcząt zmuszonych do ślubu jest ofiarą wykorzystywania seksualnego i przemocy domowej. Dziewczynki zmuszone do ślubu są codziennie gwałcone za zgodą ich własnych rodzin.
Kachindamoto miała dosyć oglądania dwunastolatek z niemowlętami, ciągłego przymuszania dziewcząt do jak najszybszego ożenku ze starszymi od siebie mężczyznami. Zależy jej na edukacji i wykształceniu dzieci. „Jeśli wyedukujecie swoje dzieci, niczego wam nie zabraknie” – przekonywała rodziców. Co więcej, przywódczyni opłaciła edukacje tym dziewczynkom, których rodziny nie było stać, aby wysłać je do szkół.
Dzięki działaniom Theresy Kachindamoto przesunięto wiek pozwalający na małżeństwo na 18 lat. Nie powstrzymało to jednak małżeństw wśród dzieci, gdyż wciąż są zawieranie nieformalnie ze zgodą rodziców i lokalnych autorytetów. W odpowiedzi na te uchybienia, Kachindamoto zagroziła wszystkim lokalnym wodzom zwolnieniami, jeśli będą uniemożliwiać nieletnim zawarcie małżeństw.
My również możemy pomóc.
Girls not brides to stowarzyszenie, które ma na celu powstrzymać wczesne małżeństwa nie tylko w Malawi, ale na całym świecie. Alarmują – każdej minuty 23 dziewczęta poniżej 18 roku życia są zmuszane do ślubu, a ich dziewictwo sprzedawane przez najbliższą rodzinę. Organizacja prowadzi różnego rodzaju przedsięwzięcia, które przyczyniają się do zaostrzenia prawa, budowania świadomości wśród młodych dziewcząt, edukowania ich. Można im pomóc poprzez dotację czy chociażby udostępnianie faktów i nagłośnianie problemu na portalach społecznościowych.
#WomensMarch2018: Marching for the right to be girls not brides – #EndChildMarriage! pic.twitter.com/CH47232PVQ
— Human Rights Watch (@hrw) January 20, 2018