Recykling OZE – innowacyjne badania na AGH

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

Krakowscy naukowcy rozpoczęli innowacyjne badania nad recyklingiem paneli fotowoltaicznych. Ich prężny rozwój sprawia, że w niedalekiej przyszłości powstanie problem, co z nimi zrobić. Dlatego naukowcy z AGH we współpracy ze start-upem 2loop Tech już postanowili pomyśleć o możliwości ich recyklingu, bez złego wpływu na środowisko. 

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne na świecie. Szacuje się, że w samej Polsce w ciągu najbliższych 3 lat będzie zainstalowanych ponad 420 000 ton paneli. Dlatego już teraz trzeba szukać rozwiązania jak należy je odpowiednio utylizować, a najlepiej przetwarzać na surowce wtórne, bo inaczej będziemy mieli bardzo duży problem.

„Zauważyliśmy ten problem, bo tak naprawdę za jakieś 10-15 lat zacznie pojawiać się na rynku duża liczba odpadów z fotowoltaiki. Po prostu te panele, które obecnie są dynamicznie instalowane ulegną zestarzeniu albo po prostu grad je potłucze” – mówi prof. Barbara Tora z Wydziału Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami AGH.

- Advertisement -

Czytaj: Pierwsza taka placówka w Krakowie: ośrodek dla osób z autyzmem

Technologia opracowywana przez uczelnię ze start-upem pozwoli na odzyskanie prawie 99% surowców z paneli fotowoltaicznych. Części ze szkła i metalu podlegają zwyczajnej utylizacji. Problem dotyczy recyklingu ogniwa.

„Chcemy te ogniwa również przerabiać, tak żeby można było odzyskać krzem. Ewentualnie odzyskać te metale, które tam są np. w postaci ścieżek przewodzących prąd tak, aby nie pozostawały nam wtórne odpady” – dodaje profesor Tora.

Czytaj: Urokliwy Park Szwedzki w Krakowie – idealne miejsce na spacer

Według prognoz do 2026 roku moc odnawialnych źródeł energii wzrośnie o blisko 5 tys. GW. Oznacza to, że panele fotowoltaiczne będą odpowiedzialne w najbliższych latach za 95% wzrostu globalnej mocy energetycznej.