14 sierpnia w Krakowie odbędzie się Marsz Równości. Po raz pierwszy w historii nad tegoroczną edycją patronat objął prezydent Jacek Majchrowski. Jak mówią jego urzędnicy, pokazuje to, że Kraków wspiera politykę równościową. Przeciwnicy polityczni prezydenta mówią, że ten takim ruchem opowiada się po jednej stronie sporu politycznego w Polsce.
Stowarzyszenie Queerowy Maj, które organizuje Marsz Równości, poinformowało o objęciu patronatu Jacka Majchrowskiego nad tym Marszem.
– Pan prezydent ma nadzieję, że nasze wydarzenie „przebiegnie w pogodnej atmosferze i będzie doskonałą formą promowania postaw otwartych na różnorodność. Tak właśnie będzie – informuje stowarzyszenie.
Decyzję prezydenta potwierdzają jego urzędnicy.
– Kraków od kilku lat angażuje się intensywnie w budowanie polityki równościowej i antydyskryminacyjnej. Organizowaliśmy Tramwaj Praw Człowieka, Maj Równości, podświetlone zostały na tęczowo miejskie budynki. Miasto współfinansuje różne projekty organizacji pozarządowych na rzecz równości i praw człowieka, od 2019 roku działa Rada ds. Równego Traktowania. Kraków swoje zaangażowanie pokazał także poprzez apel prezydenta Jacka Majchrowskiego z lipca zeszłego roku ze słowami wsparcia dla środowiska LGBT, który był jasnym sygnałem, że jesteśmy miastem solidarnym – mówi Nina Gabryś, pełnomocniczka prezydenta ds. polityki równościowej.
– Objęcie przez prezydenta patronatu nad Marszem Równości to kolejny krok na rzecz budowania inkluzywnego Krakowa oraz działań wspierających równość i mających na celu przeciwdziałaniu dyskryminacji i wykluczeniu – dodaje Gabryś.
Krakowscy radni różnie zareagowali na tę informację.
– Prezydent Jacek Majchrowski jest lewicowy i, pomimo że deklaruje, że polityka go nie interesuje, to jednak taką decyzją włącza się w politykę ogólnopolską i to jednoznacznie po jednej stronie – komentuje Michał Drewnicki, wiceprzewodniczący rady miasta z ramienia PiS.
Decyzję prezydenta popiera natomiast jeden z jego największych krytyków, czyli radny Łukasz Gibała.
– Tolerancja jest bardzo potrzebna, mamy jej deficyt w kraju. Dlatego cieszę się, że Jacek Majchrowski dojrzał do takiej decyzji. Mam nadzieję, że jest ona szczera, a nie podyktowana politycznym interesem – powiedział Gibała.
Czytaj: Pod Wawelem można grać i słuchać przeboje Zbigniewa Wodeckiego
Marsze Równości w Krakowie od kilkunastu lat
Pierwszy Marsz Równości odbył się w Krakowie w 2004 roku, zaledwie kilka dni po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Marsz zakończył się starciami z kibolami piłkarskimi. W pierwszym marszu, który organizowali członkinie i członkowie krakowskiego oddziału Kampania Przeciw Homofobii i który był także pierwszym takim wydarzeniem poza Warszawą, wzięło udział około 1500 uczestników.
W tym roku ze względu na pandemię, Marsz Równości został zaplanowany na sierpień. Wydarzenie wraca do formuły marszu przez miasto, który tradycyjnie rozpocznie się pod Muzeum Narodowym.
Organizatorami Marszu Równości w ostatnich latach jest stowarzyszenie Queerowy Maj.
Organizatorzy deklarują, że głównymi celami tej inicjatywy są: inicjowanie i podtrzymywanie dyskusji wokół zagadnień istotnych dla osób LGBTQ, promowanie postaw otwartych na odmienność i różnorodność oraz integrowanie społeczności LGBTQ. Czytaj: „Maj Równości” w Krakowie – miasto chce przełamywać stereotypy