Poznańscy aktywiści zapraszają do darmowego sklepu!

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

Coraz większa świadomość ekologiczna wśród polaków i rosnąca popularność ruchu zero waste przyczynił się do zapoczątkowania ponad dwa lata temu idei Givebox Poznań. Zasady są banalnie proste – jeśli czegoś nie potrzebujesz, w obrębie szafy możesz zostawić nadmiar przedmiotów, jeśli natomiast zawartość szafy spełnia Twoją potrzebę to nie krępuj się wziąć czegokolwiek. Dotychczas punkty item-sharingu można było spotkać w 5 miejscach w Poznaniu, dzisiaj natomiast nastąpiło otwarcie pierwszego freeshopu.

Powstały w ramach miejskiego konkursu Otwarta Strefa Kultury – Łazarz (http://www.otwartastrefakultury.pl/) lokal przy ulicy Głogowskiej 27 funkcjonuje pod nazwą Po-Dzielnia. Ideologia zawarta w działalności jest opisana na stronie internetowej miejsca w następujący sposób:

Po-Dzielnia to taki pośrednik w dzieleniu się z innymi. Naszym celem jest między innymi integracja społeczności lokalnej Poznania, edukacja na temat zero waste, organizowanie wystaw i warsztatów. Chcemy, by ta przestrzeń była przyjazna nie tylko z powodu dzielenia się rzeczami materialnymi, ale również ideami i wiedzą. Dlatego w Po-Dzielni odbywać się będą różne spotkania.

- Advertisement -

Wnętrze zaprojektowane przez studentów architektury Politechniki Poznańskiej jest stuprocentowo wykonane z materiałów z upcyklingu i recyklingu. Po-Dzielnię wspierać będzie poznańska Fundacja ProTerra zajmująca się działaniami na rzecz redukcji odpadów i promocją gospodarki obiegu zamkniętego. Tym bardziej cieszy większa świadomość problematyki ze strony miasta, które udostępniło lokal bezpłatnie na okres 3 lat.

Poza możliwością wymiany przedmiotami miejsce ma również zaangażować się w różnego rodzaju działania. Planowane są warsztaty z rękodzieła, warsztaty dokształcające w kwestii redukcji odpadów bądź całkowitego pozbycia się ich, warsztaty z tworzenia eko-kosmetyków, szycia toreb, tworzenia biżuterii odpadowej a także wystawy sztuki upcyklingowej. Aktywiści stojący za projektem zapewniają, że wszystkie propozycje są ogólnodostępne, dla wszystkich otwarte i darmowe.

Przeczytaj również: David LaChapelle w Starym Browarze!

Regulamin Po-Dzielni:

1. Zabierz to, co jest Ci potrzebne. Nie musisz niczego zostawiać w zamian. Uporządkuj półki po swojej wizycie.

2. Możesz zostawić w Po-Dzielni przedmioty, których nie potrzebujesz, poza meblami, dużym sprzętem AGD etc. Pamiętaj, że zostawione rzeczy muszą być w dobrym stanie (ubrania wyprane!), by ktoś mógł z nich po Tobie skorzystać.

3. Przynoś pojedyncze rzeczy. Nie przyjmujemy całych kartonów, toreb, worków i siatek. Rzeczy poukładaj w wyznaczonych miejscach na konkretnych regałach/skrzyniach/drążkach.

4. Nie zostawiaj produktów spożywczych. Do tego celu powstała Jadłodzielnia na Rynku Wildeckim (stragan nr 78). Można z niej również wziąć artykuły spożywcze.

5. Osoba pełniąca dyżur w Po-Dzielni może nie przyjąć przedmiotów ze względu na widoczny zły stan techniczny, mocne zużycie lub brak miejsca.

6. Prowadzący Po-Dzielnię nie ponoszą odpowiedzialności za stan przedmiotów (w szczególności kompletność zestawów, sprawność sprzętu elektronicznego itp).

7. Po-Dzielnia jest dostępna dla wszystkich wyłącznie w godzinach otwarcia lokalu. Nie zostawiaj nic na zewnątrz!

8. Po-Dzielnia to społeczna inicjatywa non-profit. Dbajmy o nią wspólnie.

Jeśli więc posiadacie rzeczy kompletnie Wam już nie potrzebne, zachęcam do zrobienia czegoś dobrego dla siebie jak i dla lokalnej społeczności. W końcu jeśli chcemy zmieniać świat, najlepiej zacząć jest od najbliższego otoczenia!

STRONA PO-DZIELNI NA FACEBOOKU