Poznaniacy nie zapominają zimą o zwierzętach

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

Ptaki i wiewiórki mieszkające w parku Cytadela cieszą się już z nowych karmników. To kolejne konstrukcje zainstalowane przez Zarząd Zieleni Miejskiej na terenie Poznania. Często zwierzętom pomagają również mieszkańcy Poznania. Aby robić to bezpiecznie, przypominamy dziś podstawowe zasady dokarmiania ptaków.

Zima, pomimo że nie ma takich opadów śniegu jak dawniej, to nadal trudny czas dla wszystkich ptaków i wiewiórek mieszkających w mieście. Krótkie dni oraz niesprzyjające warunki pogodowe nie ułatwiają zadania, aby zwierzęta mogły zaspokoić głód. Dlatego w tym okresie tak ważna jest pomoc ze strony człowieka.

Na terenie poznańskiego parku Cytadela Zarząd Zieleni Miejskiej (ZZM) umieścił dwa nowe karmniki dla wiewiórek i jeden nowy karmnik dla ptaków. Do nowych domków dla zwierząt jest wsypywana karma składająca się z orzechów laskowych i włoskich oraz ze specjalnej mieszanki ziaren dla ptaków, co pozwoli im najeść się do syta i zaspokoić niedobory pokarmowe.

- Advertisement -

Nowe karmniki w parku Cytadela to kolejne ptasie jadłodajnie ustawione w Poznaniu. Rok temu karmniki wyposażone w poidełka i tablice informacyjne zostały zainstalowane na terenie parków: Izabeli i Jarogniewa Drwęskich, Stanisława Moniuszki, parku na osiedlu Orła Białego, a także na placu Adama Asnyka.

Czytaj: AŻ 9 NOWYCH MURALI POWSTANIE NA POZNAŃSKICH WINOGRADACH!

Jak dokarmiać ptaki żeby im nie zaszkodzić?

W Poznaniu żyje ponad 100 gatunków ptaków. Nie wszystkie zwierzęta co roku migrują w cieplejsze rejony. Dużo ptaków zostaje. Jak więc dokarmiać je, aby im nie zaszkodzić? Sprawdź poniżej.

  • Ptaki należy dokarmiać wyłącznie zimą.
  • Nie należy wrzucać pokarmu do wody.
  • Jeśli zdecydowałeś się dokarmiać ptaki – rób to regularnie. Jest to bardzo ważne, szczególnie w okresach silnych mrozów, ponieważ zwierzęta przyzwyczajają się do darmowych stołówek i przestają szukać pożywienia gdzie indziej.
  • Ptaki można karmić ziarnami zbóż, płatkami i otrębami zbożowymi, a także drobno krojonymi, surowymi lub ugotowanymi bez soli warzywami. Specjalnie przygotowane mieszanki można znaleźć także w sklepach zoologicznych.
  • Należy pamiętać, pod żadnym pozorem nie wolno ptaków karmić jedzeniem zawierającym sól, produktami spleśniałymi i pieczywem.
  • Chleb może powodować schorzenia układu pokarmowego, zaburzania gospodarki wodnej organizmu czy wady zwyrodnieniowe.

Źródło: ZZM

Czytaj: Nowoczesne bramki na lotnisku Ławica