Poznań rusza z akcją „Stołówka dla fifnych owadów”

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

Miasto Poznań rusza z nową akcją „Stołówka dla fifnych owadów”.

W ogródkach 18 przedszkoli i 12 szkół podstawowych wysiane zostaną nasiona roślin pyłko- i nektarodajnych, które w okresie kwitnienia zapewniają pożywienie ważnym dla środowiska owadom, takim jak pszczoły, trzmiele czy muchówki. Dodatkowo w pobliżu zasianych roślin pojawią się specjalne małe hotele dla tych zwierząt, aby mogły się schować i odpocząć z pełnym brzuszkiem. 

Zobacz: Zmęczone trzmiele zasnęły w kwiatach

- Advertisement -

Celem tej akcji organizowanej przez Wydział Działalności Gospodarczej i Rolnictwa Urzędu Miasta Poznania jest tworzenie miejsc przyjaznych owadom zapylającym, tak, by znalazły one zarówno schronienie, jak i pokarm. Dodatkowo, dzieci nauczą się o znaczeniu tych zwierząt w świecie natury.

– W przygotowanych przez Miasto „Tytkach dobroci dla owadów” znajdują się mieszanki nasion wieloletnich roślin pyłko- i nektarodajnych, które kwitną od maja do października. Dzięki temu owady przez cały okres swojej aktywności będą miały zapewniony pokarm – mówi Joanna Jajus, dyrektor Wydziału Działalności Gospodarczej i Rolnictwa UMP.

– Zachęcamy również mieszkańców Poznania do tworzenia przydomowych rabat z roślinami przyjaznymi owadom. Możemy wykorzystać np. lawendę, nagietek, kocimiętkę, cynie, dalie i nachyłek oraz zioła – oregano, tymianek, bazylię. Takie kompozycje nie tylko pomogą owadom, ale także pięknie przyozdobią nasze tarasy, balkony czy ogródki – dodaje dyrektor Joanna Jajus.

Czytaj: Lekkoatletyczne Mistrzostwa Polski odbędą się pod koniec czerwca

W ogródkach na terenie przedszkoli i szkół miasto Poznań postawi 35 hoteli dla tych ważnych owadów. Domki zbudowano z trzciny, bambusowych rurek, pustych w środku łodyg, suchego drewna, szyszek i desek.

Oczywiście takie domki nie zastąpią im naturalnego środowiska, ale będzie to dla nich świetne schronienie. W takich domkach owady będą mogły odpocząć, wyspać się, schować przed deszczem i przede wszystkim rozmnażać.

Ważnym akcentem w tej akcji jest wyedukowanie i poinformowanie dzieci o wszystkim, co związane z tymi owadami. Każde dziecko dowie się, co może zrobić, aby pszczoły i inne owady zapylające nie ginęły z powodu braku pokarmu. W ramach tej akcji szkołom przekazano film edukacyjny na temat życia owadów i ich znaczenia we współczesnym świecie. 

Akcja „Stołówka dla fifnych owadów” odbywa się w ramach realizowanego od 2019 roku miejskiego programu „Poznań dla pszczół”, którego celem jest zwiększenie populacji tych pożytecznych zwierząt w mieście, a także edukacja mieszkańców w zakresie roli i znaczenia owadów zapylających dla środowiska czy gospodarki.

Nie będą to pierwsze domki dla owadów w Poznaniu. Hotele dla owadów pojawiły się już w maju zeszłego roku. Wydział Działalności Gospodarczej i Rolnictwa UMP postawił lub przekazał innym podmiotom 136 domków. Takie hotele dla owadów można zobaczyć m.in. w poznańskich lasach i parkach oraz na terenach Rodzinnych Ogrodów Działkowych czy Poznańskiego Ośrodka Specjalistycznych Usług Medycznych. 

Czytaj: Poznań: Jezioro Maltańskie znów napełnia się wodą