Poznań jako pierwsze miasto dofinansuje in vitro

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

Poznań będzie pierwszym miastem w Polsce, który ruszy z takim programem. Pomysłodawczynią tego programu, który wejdzie w życie już w przyszłym roku jest posłanka KO, Joanna Jaśkowiak.

Poznań będzie płacił za mrożenie komórek jajowych i nasienia pacjentów chorych na raka, których leczenie może pozbawić płodności. Na lata 2021-2023 Poznań przeznaczy na ten program 350 tys. zł – pisze czwartkowa „Gazeta Wyborcza”.

Czytaj: Poznań: tu ruszą pierwsze szczepienia przeciwko COVID-19

- Advertisement -

Założono, że z z tego programu skorzysta około 40 kobiet i około 25 mężczyzn rocznie. Dofinansowanie obejmie chorych na raka do 40 roku życia, którzy są obciążeni kosztami walki z nowotworem i często nie stać ich na procedurę.

– To jest zabezpieczenie płodności na przyszłość osób, które są jeszcze przed podjęciem chemioterapii i leczenia, które powoduje zniszczenie komórek rozrodczych. Procedura obejmuje pobranie i kriokonserwację komórek rozrodczych – mówi Maria Lisiecka – Pawełczak, miejska radna KO, która złożyła poprawkę do budżetu miasta, by w ciągu najbliższych trzech lat miasto na program wydało łącznie milion pięćdziesiąt tysięcy złotych.

– Nawet, jeżeli u nas w Poznaniu się okaże, że ta kwota jest niewystarczająca, bo chętnych do skorzystania z programu będzie więcej, to trzeba pamiętać o tym, że to program, który daje szansę. Ratuje psychikę. I kobietom, i mężczyznom – w tym przypadku stawia na równi płeć. Należy pomyśleć, żeby taki program w przyszłości rozszerzać, także o dodatkowe wsparcie psychologiczne. 

Czytaj: Dobre wieści: Jezioro Maltańskie zostanie poszerzone

– Zachorowalność na raka rośnie, młodych chorych jest sporo. Korzystają z konsultacji z medycyny rozrodu. Niestety, niewiele decyduje się na zabiegi. Właśnie ze względów finansowych – wskazuje dr Kufel-Grabowska.

– Sposób pobrania komórek u mężczyzn jest prosty i stosunkowo niedrogi: kilkaset złotych. U kobiet – nawet do 10 tys. zł, bo kosztują leki, które powodują stymulację, pobranie i zamrożenie komórek jajowych – podkreśla gazeta.

Szukasz pracy? Koniecznie zajrzyj na pl.jooble.org