Strona główna Ciekawostki Powstało centrum handlowe zero-waste!

Powstało centrum handlowe zero-waste!

0
Powstało centrum handlowe zero-waste!

Poznań to miasto z największą ilością powierzchni handlowej na jednego mieszkańca. Centra handlowe niemal ze sobą sąsiadują, wszystkie wypełnione są tymi samymi produktami i markami. Dopóki są dochodowe nikomu to nie przeszkadza, chociaż jest to oczywiście zacofane i mało świadome myślenie. Podobne schematy istnieją na całym świecie, pojawiają się jednak alternatywne rozwiązania, którym warto się przyjrzeć.

Najlepsze knajpy 2018 według MYTUJEMY!

Anna Bergstrom była rozdarta. Uwielbiała wizyty w centrach handlowych i kupowanie ale z drugiej strony nie jest jej też obojętna sytuacja planety. Udało jej się pogodzić te dwa wątki otwierając centrum handlowe w Szwecji, gdzie wszystkie produkty są z rynku wtórnego.

Anna chciała pozbyć się obrazu second-handów i ryneczków, który u wielu identyfikowany był z brudem, biedą, złym zapachem i słabą jakością. Za zadanie obrała sobie zmianę tego skojarzenia i zaproponowanie rynku wtórnego ogółowi. ReTuna Aterbruksgalleria jest pierwszym całkowicie ekologicznym centrum handlowym, które może zapoczątkować rewolucję w handlu w oparciu o świadomość ekologiczną. Wszystkie sprzedawane tu w 14 różnych sklepach produkty, od ciuchów do rękodzieła jest całkowicie zdatne do recyklingu.

Nowe, bezpośrednie połączenie z Warszawy do Azji

Sama przestrzeń w dużym stopniu przypomina inne centra handlowe, niemalże jak Ikea. Na wejściu klientów wita instalacja składająca się z drzewa i ławki, oczywiście z ekologicznej produkcji i surowców wtórnych. W obrębie centrum znajduje się również kawiarnia i stoisko z eko-opakowaniami. Lokalne władze udostępniły na potrzeby tego projektu stary dom handlowy, który od 2015 roku przechodził gruntowną adaptację pod nową funkcję. Na miejscu można odwiedzić sklepy ze sprzętem sportowym, sklep zabawkowy z produktami DIY jak i różnego rodzaju produktami z drugiej ręki, księgarnia, sklep z rękodziełem, domowy warsztat naprawczy a nawet sklep z ekologicznymi akcesoriami dla zwierzaków.

ReTuna jako jedna z niewielu placówek w Unii Europejskiej realizuje postulaty o zredukowaniu odpadów nieznanego pochodzenia. Lokalna społeczność Eskilstuny jest zdecydowanie bardziej świadoma ekologicznego trybu życia. Na pewno warto zwrócić uwagę na Szwedów pod względem dbania o środowisko, recyklingu i ruchów zero-waste. Jeszcze wiele musimy się nauczyć!

The shopping mall where everything is recycled

The shopping mall where everything is recycled (thanks to its genius location).

Publisert av BBC World Hacks Tirsdag 29. januar 2019

źródło: BBC

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedź się tutaj!