Pogrzeb Prezydenta Gdańska. Szczegółowy program uroczystości

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

W najbliższą sobotę 19 stycznia odbędzie się pogrzeb tragicznie zmarłego Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Rodzina Pana Prezydenta apeluje o nieskładanie kondolencji oraz nieprzynoszenie kwiatów i zniczów. Prosi, żeby zamiast tego wesprzeć charytatywną zbiórkę, która odbędzie się podczas pogrzebu. Dla wszystkich chcących uczestnicz w uroczystości, przedstawiamy szczegółowy program pogrzebu.

Proboszcz bazyliki Mariackiej, ks. Prałat Ireneusz Bradtke poinformował, że zgodnie z wolą rodziny, inicjatywy metropolity gdańskiego oraz Gdańską tradycją tragicznie zmarły Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zostanie pochowany w bazylice Mariackiej. Paweł Adamowicz, który służył Gdańszczanom i Gdańszczanką już trzecią kadencję spocznie obok najbardziej zasłużonych mieszkańców Gdańska.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o godzinie 10:00 wraz z otwarciem bazyliki Mariackiej. Początek mszy pogrzebowej, prowadzonej przez metropolitę gdańskiego, arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia, zaplanowany jest na godzinę 12:00.

- Advertisement -

Transmisja

Była już pierwsza zastępczyni Prezydenta Adamowicza, Aleksandra Dulkiewicz, która pełni tymczasowo funkcję Prezydenta Gdańska poinformowała, że miasto jest przygotowane na liczne przyjście ludzi. Dla wszystkich, którzy nie zmieszczą się w bazylice Mariackiej, a chcieliby pożegnać zmarłego Prezydenta, zostaną przygotowane telebimy transmitujące uroczystość, które staną m.in. na ul. Długi Targ, Długiej, na Skwerze Świętopełka i Ołowiance. Transmisja z pogrzebu będzie puszczana również na telebimach w ERGO ARENIE. Hala zostanie otwarta o godz. 10.00, wejście przez bramę A1. Ci, którzy nie będą w Gdańsku 19 stycznia, a również chcieliby pożegnać zmarłego Prezydenta Gdańska, mogą śledzić transmisję w telewizji. Transmisję na telebimach będzie można również zobaczyć m.in. w Sopocie, Warszawie i Wrocławiu.

Apel rodziny

Rodzina tragicznie zmarłego Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza apeluje o nieskładanie kondolencji, o nieprzynoszenie kwiatów i zniczy. Rodzina zmarłego prosi, aby wesprzeć dwie bliskie prezydentowi organizacje: Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy oraz Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza. Jest to wola nie tylko rodziny zmarłego, ale również samego Prezydenta Adamowicza. Obie fundacje pojawią się na pogrzebie i spełnią prośbę. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy informuje:

Datki na rzecz WOŚP, lub na wspólnie kwestującą Fundację Hospicjum im. Ks. Eugeniusza Dutkiewicza, zastąpić mają – zgodnie z wolą rodziny – przynoszenie kwiatów i zniczy w hołdzie Zmarłemu. Zbiórka przeprowadzona będzie przez wolontariuszy WOŚP. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy oświadcza, iż zebrane podczas kwesty środki zostaną również przez nią spożytkowane na zakup sprzętu medycznego i doposażenia dla gdańskiego Hospicjum im. Ks. Eugeniusza Dutkiewicza, placówki szczególnie bliskiej śp. Prezydentowi Gdańska. Zbiórka stanowić będzie kontynuację 27. Finału WOŚP. Wolontariusze posługiwać się będą finałowymi identyfikatorami oraz skarbonkami oznaczonymi symboliką żałobną. Rozdawać będą także darczyńcom czerwone serduszka WOŚP. Zbiórka prowadzona będzie z pełnym poszanowaniem powagi sytuacji i jest dla Fundacji przede wszystkim wyrazem szacunku dla woli bliskich Zmarłego.

– oficjalne oświadczenie WOŚP-u ze strony fundacji

Organizacja ruchu i komunikacja miejska

Od godziny 6.00 zostanie wyłączony z ruchu kołowego obszar Głównego Miasta ograniczony ulicami Podwale Staromiejskie i Podwale Przedmiejskie. Zakaz dotyczył będzie także możliwości wjazdu z Targu Drzewnego na ul. Szeroką, Św. Ducha, Targ Węglowy oraz na ul. Bogusławskiego z ul. Okopowej. Ulica św. Ducha, Grobla I, Szeroka – zostały wyznaczone jako droga życia i przejazd dla karetek, więc będą na nich wydzielone ciągi piesze, tylko którymi będzie można się poruszać. Dojście do ulic Długa i Długi Targ będzie od ulicy Piwnej, Garbary, Ławniczej i Powroźniczej.

Aleksandra Dulkiewicz apeluje do wszystkich o korzystanie z komunikacji miejskiej. 19 stycznia transport zbiorowy będzie bezpłatny do godziny 23:59.

Spodziewany jest bardzo duży ruch drogowy na obszarze całego miasta, w szczególności Śródmieścia. Prosimy nie odkładać dojazdu na uroczystości pogrzebowe na ostatnią chwilę, tylko zaplanować podróż nawet na godziny poranne. Bardzo prosimy o korzystanie z komunikacji miejskie

– cytat: źródło

Pomoc

Władze miasta przygotowały specjalne strefy, w których będzie można skorzystać z pomocy psychologów czy lekarzy. Będą oni czekać na potrzebujących w budynku Instytutu Kultury Miejskiej przy ul. Długi Targ 39/40. Jeśli ktoś będzie potrzebować innej pomocy lub nie będzie wiedzieć jak dojść pod podany wyżej adres, to w pobliżu bazyliki Mariackiej do dyspozycji będą pracownicy socjalni ubrani w pomarańczowe kamizelki.

 

 

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedź się tutaj!

Jesteś z Katowic? Koniecznie odwiedź f7katowice.pl
Jesteś z Krakowa? Koniecznie odwiedź f7krakow
Jesteś z Gdańska? Koniecznie odwiedź f7gdansk.pl
Jesteś z Poznania? Koniecznie odwiedź f7poznan.pl
Jesteś z Łodzi? Koniecznie odwiedź f7lodz.pl
Jesteś z Wrocławia? Koniecznie odwiedź f7wroclaw.pl
Jesteś z Warszawy? Koniecznie odwiedź f7warszawa.pl
Interesuje Cię sport? Koniecznie odwiedź f7sport.pl

Interesują Cię wszystkie miasta? Koniecznie odwiedź f7city.pl.

Źródło artykułu: dziennikbałtycki.pl