Najpiękniejsza plaża świata zamknięta dla turystów

0
1698

Tajlandia zdecydowała o wydłużeniu czasu ochronnego dla zatoki Maya – władze nie widzą żadnej innej możliwości na odbudowę ekosystemu jednej z najpiękniejszych plaż na świecie. Plaża została wyniszczona przez turystów.

Film Niebiańska plaża z Leonardem DiCaprio w roli głównej zapewnił tajlandzkiej zatoce wyjątkowy rozgłos. Coraz więcej osób dowiadywało się o tym zapierającym dech w piersiach zakątku świata, coraz więcej osób chciało zobaczyć je na własne oczy. Każdego dnia plażę odwiedzało nawet 5 tysięcy ludzi.

Naturze nie udało się przeciwstawić zagrożeniom, jakie niesie ze sobą człowiek. Rafa koralowa uległa zniszczeniu, plaża przestała zachwycać, a czasy jej świetności odeszły w zapomnienie. Turyści zaszkodzili naturze chemikaliami, jakie zawierają w sobie balsamy do opalania; negatywnie wpłynęły podróże łódkami, które rozrywały rafę koralową. Dużą rolę odegrały pozostawiane śmieci i zanieczyszczenia.

Sharks have returned to Thailand’s world famous Maya bay after it was closed to tourists

Closed because it was so polluted, now life returns…Learn more about the iconic beach: https://wef.ch/2y01KBn

Publisert av World Economic Forum Onsdag 21. november 2018

Rząd Tajlandii zdecydował o zamknięciu plaży już w czerwcu, jednak od tej pory zatoka powinna zostać ponownie otwarta. Dlaczego tak się nie stało?

Jak donoszą tajlandzkie władze woda stała się o wiele czystsza, jednak zatoce wciąż daleko do swojego pierwotnego stanu. Ponowne otwarcie plaży May zależne jest również od powrotu rafowych rekinów – odgrywają one olbrzymią rolę, pomagają kontrolować liczbę ryb, która zamieszkują pobliskie rafy koralowe. Są niezbędne dla poprawnego funkcjonowania ekosystemu.

Przeczytaj: Nowe, bezpośrednie połączenie z Warszawy do Azji

Zanim zatoka May odzyska swoje utracone piękno może minąć znacznie więcej czasu niż początkowe zapowiadane kilka miesięcy. W ciągu roku koralowiec rośnie zaledwie pół centymetra, natomiast zniszczony zostaje zaledwie w kilka chwil. Turyści muszą uzbroić się w cierpliwość, a także przygotować na coraz częstsze zamykanie plaż i zatok. Thon Thamrongnawasawat zapowiedział BBC, że Maya Bay to zaledwie początek i jednocześnie niezbędny krok, aby uratować Morze Andamańskie.

Obecnie ekosystemom najpiękniejszych miejsc na świecie grozi wyniszczenie. Ich piękno zachwycało i przyciągało turystów, oni zaś sprawili, że natura uległa wyniszczeniu. Czy uda się powstrzymać ten zabójczy dla natury cykl? Czy turyści zrezygnują z odwiedzają najpiękniejszych miejsc w trosce o środowisko?

fot: źródło
fot: źródło
fot: źródło
fot: źródło
fot: źródło

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedź się tutaj!

Jesteś z Katowic? Koniecznie odwiedź f7katowice.pl
Jesteś z Krakowa? Koniecznie odwiedź f7krakow
Jesteś z Gdańska? Koniecznie odwiedź f7gdansk.pl
Jesteś z Poznania? Koniecznie odwiedź f7poznan.pl
Jesteś z Łodzi? Koniecznie odwiedź f7lodz.pl
Jesteś z Wrocławia? Koniecznie odwiedź f7wroclaw.pl
Jesteś z Warszawy? Koniecznie odwiedź f7warszawa.pl

Artykuł: źródło