Piękno architektury wśród książek

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

I chociaż większość zwykłych, miejskich bibliotek nie zachwyca, a te szkolne przypominają dużą klasę lekcyjną wypchaną książkami, to zdarzają się również prawdziwe perełki. Niektóre z bibliotek oszałamiają połączeniem bogatej architektury z niebywałą ilością zbiorów.

Biblioteka Admont, Austria

Biblioteka wchodzi w skład opactwa zakonu benedyktynów. Jasna, przestronna, przede wszystkim wyróżnia się freskami autorstwa Paula Trogera. Tematem fresków jest ukazanie połączenia pomiędzy religią, sztuką, a nauką. Późny barok, w jakim powstała biblioteka Admont, charakteryzował się „dziełami wszystkich sztuk” – stąd też za piękno biblioteki odpowiada połączenie architektury, malarstwa, rzeźby czy literatury. Pośród setki tysiąca zbiorów można znaleźć aż 1200 rękopisów.

fot: źródło

Portugalska Czytelnia Królewska, Brazylia

- Advertisement -

To największa biblioteka w Ameryce Łacińskiej i 7. co do wielkości na świecie. Pomimo tego, że jej zbiory obejmują aż 9 milionów pozycji (!) pracownicy pokusili się o tworzenie baz danych. Nie tylko milionowa liczba książek robi wrażenie, ale także wyjątkowa architektura. Nic dziwnego, że na tle tej książkowej scenerii kręcono filmy – np. Kuzyn Basilio czy Winnicjusz.

fot: źródło

Pałac w Mafrze, Portugalia

Imponująca biblioteka, mieszcząca się w pałacu w Mafrze, wyróżnia się wszechobecną bielą. To jedna z najważniejszych bibliotek europejskiego oświecenia, a wśród jej licznych zbiorów można odnaleźć pierwszą z powstałych encyklopedii. Szczegółową historię pałacu – w tym budowy biblioteki – opisał laureat nagrody Nobla, wybitny portugalski pisarz Jose Saramago.

fot: źródło

Długi Pokój, Irlandia

Nazwa nie wzięła się znikąd. W tym przypadku Długi Pokój oznacza 60 metrów wąskiego korytarza, który po brzegi wypełniony jest książkami. Biblioteka znajdująca się w Trinity College mieści największy irlandzki zbiór – ponad 6 milionów pozycji. Z pewnością zbiór będzie się sukcesywnie rozrastał, gdyż wszystkie materiały publikowane w Republice Irlandii wpływają do biblioteki bezpłatnie.

fot: źródło

Tianjin Binhai, Chiny

Znacznie różni się od pozostałych – nie tylko czasem powstania, ale również miejscem. Pośród barokowych i klasycystycznych bibliotek europejskich, dużą uwagę przyciąga chińska, modernistyczna wypożyczalnia. Reguły z książkami opływowo oplatają ściany budynku – od podłogi aż po sufit. Sięgnięcie po książki na najwyższych regałach nie jest trudne, mianowicie można wejść po schodkach i chodzić po wysuniętej części półek. W centrum znajduje się roziskrzona kula, kojarząca się z globusami, jakie często gościły w tradycyjnych bibliotekach. Innym, naturalnym źródłem światła jest olbrzymi otwór w dachu, który sprawia, że biblioteka przypomina grecki amfiteatr. Tianjin Binhai to wyjątkowy projekt architektoniczny, który swobodnie czerpie z różnych estetyk i rzuca na nie nowoczesne spojrzenie.

fot: źródło
fot: źródło

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się tutaj ? 

Koniecznie odwiedź naszą stronę o zdrowiu – f7zdrowie.pl

Jesteś z Katowic? Koniecznie odwiedź f7katowice.pl
Jesteś z Krakowa? Koniecznie odwiedź f7krakow
Jesteś z Gdańska? Koniecznie odwiedź f7gdansk.pl
Jesteś z Poznania? Koniecznie odwiedź f7poznan.pl
Jesteś z Łodzi? Koniecznie odwiedź f7lodz.pl
Jesteś z Wrocławia? Koniecznie odwiedź f7wroclaw.pl
Interesują Cię wszystkie miasta? Koniecznie zaglądaj do f7city.pl