Pasterska Chata w Pieninach zdobyła prestiżową nagrodę. Ogromny sukces polskich architektów!

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

Nagroda „Red Dot Design Award” w dziedzinie projektowania traktowana jest jak Oscary.  Tę najbardziej prestiżową nagrodę otrzymuje najlepiej zaprojektowany produkt, w tym samochód, mieszkanie lub wnętrze. W tym roku nagrodę w kategorii projekt wnętrza mieszkalnego zdobyła Pasterska Chata nad Jeziorem Czorsztyńskim w Pieninach. To ogromny sukces polskich architektów! 

Autorami projektu są polscy architekci z biura Hola Design. Nagrody „Red Dot Design Award” to znak jakości i designu przyznawany przez Centrum Wzornictwa Nadrenii Północnej Westfalii w Essen od 1955 roku. W tym roku projektanci i producenci z 59 krajów zgłosili do konkursu ponad 6300 produktów. Jury składające się z ok. 40 ekspertów, w oparciu o restrykcyjne kryteria, wybrało te najbardziej designerskie i innowacyjne.

- Advertisement -

Pasterska Chata położona jest na półwyspie Stylchyn na południu Polski. To malowniczy teren o niesamowitej historii, na którym znajdują się uratowane przed zalaniem zabytkowe drewniane wille, zagrody i murowane piwniczki ze spichlerzami pochodzące z drugiej połowy XIX i początku XX wieku.

Pasterska Chata to 150-metrowe mieszkanie. Dom łączy w sobie tradycję pasterskiej zabudowy z nowoczesną formą i rozwiązaniami technicznymi. Projektowano go z uwzględnieniem pejzażu.

Pasterska Chata stanęła na działce pochylonej w stronę jeziora. Naturalne ukształtowanie terenu sprawia, że z tego miejsca roztacza się piękny widok na okolicę – Jezioro Czorsztyńskie, otaczające góry oraz średniowieczne zamki w Niedzicy i Czorsztynie.

Dom został stworzony przede wszystkim z drewna. Dach i fasadę domu pokrył wiór osikowy. Drzwi wejściowe także są drewniane oraz wykończenie wnętrz.

Polscy architekci z pracowni HOLA Design wykorzystali w tym przypadku kamienną podmurówkę, która jest charakterystycznym elementem góralskiej zabudowy.

Największym elementem w Pasterskiej Chatce tu okna i przysadziste drewniane drzwi zdobione nawiązującym do lokalnej tradycji ornamentem. Motywy ludowych ornamentów pojawiają się też we wnętrzach.

Projektanci zaprojektowali również większość mebli. – Odpowiadaliśmy nie tylko za wnętrza, lecz także za architekturę tego budynku. To miejsce, które stworzyliśmy od początku do końca. Z poszanowaniem lokalnej tradycji i krajobrazu – czytamy na łamach portalu Idea Domu wypowiedź Moniki i Adama Bronikowsckich, będących autorami projektu.

Od strony wejściowej Pasterska Chatka wydaje się być niedostępna. Wszystko przez to, że nie ma tak okien. Z kolei od strony jeziora zastosowano przeciwny zabieg. Przez duże przeszklenia można podziwiać roztaczający się za oknami panoramiczny widok, który staje się częścią wystroju.

Wnętrze domu wyróżnia się nowoczesną formą, ale zastosowano także tradycyjne elementy. W Chatce dominują stonowane kolory – szarość, czerń i odcienie naturalnego drewna. Aranżację dopełniają duże lampy i surowe dodatki.

Pasterska Chata jest dla nas szczególnym projektem z co najmniej kilku powodów. Przede wszystkim dlatego, że odpowiadaliśmy nie tylko za wnętrza, lecz także za architekturę tego budynku. To miejsce, które stworzyliśmy od początku do końca. Z poszanowaniem lokalnej tradycji i krajobrazu. Bez wahania możemy stwierdzić, że Red Dot jest dla nas najcenniejszą nagrodą w dotychczasowej karierze zawodowej – ze względu na swój ogromny prestiż, a zarazem na nasz duży sentyment do tego konkretnego projektu. To zaszczyt i radość być wyróżnionym czerwoną kropką
– komentują Monika i Adam Bronikowscy, właściciele HOLA Design.

ZOBACZ TAKŻE: Znakomity film pokazujący Polskę od morza aż po Tatry. Zobacz jaki piękny jest nasz kraj!