Pasterka w Kopalni Soli „Wieliczka” w Krakowie

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

Wigilia tuż tuż. Jeśli nie wiesz, gdzie wybrać się na Pasterkę, możesz udać się do Kopalni Soli „Wieliczka”. Na pewno będzie to wspaniałe przeżycie. 

W tym roku po dwuletniej przerwie przez pandemię, w Kopalni Soli „Wieliczka” odbędzie się Pasterka, która będzie miała charakter otwarty. Udział w Pasterce wezmą nie tylko górnicy, ale także ich rodziny, mieszkańcy i turyści, którzy w tym czasie akurat będą w Krakowie. 

Zgodnie z górniczym obyczajem Msza św. zostanie odprawiona w kaplicy św. Kingi w wigilijny poranek – 24 grudnia o godzinie 8:00. Liturgię uświetni działający przy parafii św. Pawła w Krzyszkowicach zespół „Sine Nomine”.

- Advertisement -

Czytaj: W drugi dzień świąt nastąpi otwarcie kąpieliska na Zakrzówku

W Kopalni Soli zmieści się wiele osób. W Pasterce może uczestniczyć kilkaset osób. Jeśli jednak się tam nie wybierasz, Mszę św. możesz obejrzeć na żywo, ponieważ będzie ona transmitowana od godziny 8:00 na kanale YouTube. 

Dlaczego Pasterka będzie z samego rana, a nie o północy?

Jak podaje RMF, górnicza Pasterka rano ma wieloletnią tradycję, która jest wyjątkowa na skalę Polski, ale także całego świata. Od początku Pasterka w tym miejscu odbywała się o poranku w Wigilię, wcześniej o 6:00 rano, aby na Mszy św. mogły spotkać się dwie zmiany górników: tych kończących szychtę oraz tych ją rozpoczynających. 

W tym dniu unikano ciężkich prac, ograniczano się tylko do niezbędnych rzeczy, które trzeba było wykonać. Aktualnie, Pasterka w Kopalni Soli rozpoczyna się o godzinie 8:00. 

Czytaj: Krakowski MOPS szuka rodzin zastępczych. Mogą liczyć na wsparcie finansowe

Źródła historyczne podają, że msze zaczęto organizować regularnie pod ziemią w Wieliczce pod koniec XVII wieku. Przyjęło się, że pierwszą mszę św. odprawił ks. Marcin Kurowski w kaplicy św. Antoniego w 1698 roku, po uzyskaniu aprobaty króla Augusta II Sasa i odpowiedniego pozwolenia z Rzymu. Choć w czasach zaborów Austriacy zakazali górnikom większości uroczystości religijnych, Pasterka była tą mszą, która mogła się odbywać.