Krakowski MOPS szuka rodzin zastępczych. Mogą liczyć na wsparcie finansowe

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie poszukuje rodzin zastępczych. Na taką formę opieki czeka ponad 60 dzieci z Krakowa. „To jest bardzo trudna praca, ale daje bardzo dużo satysfakcji” – mówi RMF FM Agnieszka Pers z krakowskiego MOPS-u.

„Pomóż mi odnaleźć dom” to hasło akcji, w ramach której Kraków szuka rodzin zastępczych i chętnych do prowadzenia rodzinnych domów dziecka. Każde dziecko ma prawo do wychowania w rodzinie, ale niestety nie każde ma to szczęście. Kampania społeczna jest realizowana przez krakowski MOPS przy wsparciu UNICEF.

Niestety, nie każde dziecko ma to szczęście, że może wychować się w domu wśród najbliższych. Dzieci, które czekają na to, aż trafią do rodziny zastępczej, wali się świat. Miasto Kraków chce jak najszybciej skrócić traumę, którą przechodzą najmłodsi i z dużą determinacją szuka odpowiedzialnych rodzin zastępczych.

- Advertisement -

Tym razem wspólnie z UNICEF-em postawiliśmy na duży projekt reklamowy, aby dotrzeć do jak największej liczby potencjalnych kandydatów na zawodowe rodziny zastępcze lub mogących prowadzić rodzinne domy dziecka. Kandydatów szukamy zarówno w Krakowie, jak i powiatach krakowskim oraz wielickim. Ważne, by pieczą zastępczą mogły zostać objęte dzieci mieszkające w Krakowie. Pomóżmy im! – apeluje Witold Kramarz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie.

– Prowadzimy zintensyfikowane działania, zachęcające osoby do zgłoszenia się do nas, aby zostać zawodową rodziną zastępczą – mówi RMF FM Agnieszka Pers z krakowskiego MOPS-u. Jak podkreśla, dzieci trafiają do takich rodzin zastępczych na krótki czas – np. do momentu, gdy ich biologicznym rodzicom zostaną odebrane prawa rodzicielskie i będą mogły trafić do adopcji.

– Czasem dzieci mogą się znaleźć w rodzinach zastępczych z tego powodu, że rodzice są chorzy albo jest tylko jeden rodzic, który jest chory i potrzebuje, żeby na czas leczenia ktoś zajął się dzieckiem – wyjaśnia Pers.

Czytaj: Kraków pierwszym miastem w Polsce, które zakaże wjazdu samochodom do miasta

MOPS regularnie współpracuje z rodzinami zastępczymi. Pomaga i wspiera je na co dzień. Rodzice zastępczy współpracują z pracownikami Zespołu ds. Rodzinnej Pieczy Zastępczej i psychologiem. W problematycznych sytuacjach rodzina zastępcza wraz z koordynatorem i psychologiem szuka właściwych rozwiązań, które ułatwią opiekę nad dzieckiem.

Pracownicy MOPS mają ciągły kontakt z rodzinami zastępczymi, są do dyspozycji przez większość dnia, często też pomagają w załatwianiu spraw urzędowych lub formalnych. Małoletni mogą liczyć na pomoc psychologiczną, co dobrze wpływa na ich samopoczucie. Mają oferowaną pomoc w rozwiązywaniu życiowych trudności. 

Istnieją również grupy wsparcia, które rodzinom zastępczym pozwalają na wymianę doświadczeń oraz odreagowania napięcia emocjonalnego, które może powstawać w czasie wykonywania postawionych przed nimi zadań.

Czytaj: Krakowianin został mistrzem świata!

Wsparcie finansowe

Poza wsparciem merytorycznym, rodziny zastępcze mogą liczyć na wsparcie finansowe. Każdemu dziecku przysługuje świadczenie na pokrycie kosztów jego utrzymania. Rodzinie zastępczej zawodowej oraz prowadzącemu rodzinny dom dziecka przysługuje również wynagrodzenie, które w Krakowie znacznie przekracza obowiązujące kryteria ustawowe.

W zależności od ilości przyjętych dzieci mowa tu o 3400 do 4300 zł brutto w przypadku rodziny zastępczej zawodowej, 4500 do 5800 zł brutto w przypadku rodziny zastępczej zawodowej pełniącej funkcję pogotowia rodzinnego i 4500 do 5600 zł brutto dla rodziny zastępczej zawodowej specjalistycznej.

Dodatkowo,  rodzina zastępcza może starać się o świadczenia, które wynikają z pojawiających się potrzeb takich jak:

  • dofinansowanie do wypoczynku poza miejscem zamieszkania dziecka;
  • świadczenie na pokrycie:

– niezbędnych kosztów związanych z potrzebami przyjmowanego dziecka – jednorazowo;
– kosztów zdarzeń losowych lub innych zdarzeń mających wpływ na jakość sprawowanej opieki – jednorazowo lub okresowo;
– utrzymania lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym lub domu jednorodzinnym, a także raz w roku świadczenie na przeprowadzenie niezbędnego remontu; jeżeli w rodzinie zastępczej jest umieszczonych powyżej 3 dzieci, środki finansowe na utrzymanie lokalu rodzina zastępcza otrzymuje z mocy ustawy, tak jak rodzinny dom dziecka.

Jakie warunki trzeba spełnić?

Zdjęcie: pl.freepik.com

Trzeba być osoba niekaraną, o nieposzlakowanej opinii. Nie jest problemem, jeżeli ktoś nie mieszka w Krakowie – ale np. planuje się przenieść do Krakowa albo jest z okolicznych powiatów – tłumaczy Agnieszka Pers. 

– Nie trzeba przejmować się tym, że mamy za małe mieszkanie – jeżeli trzeba będzie wynająć większe to my w tym pomagamyPrzede wszystkim trzeba być osobą, która ma bardzo dużo cierpliwości, kocha dzieci i jest gotowa na wyzwania – dodaje.  

W spocie zachęcającym do zostania zawodową rodziną zastępczą padają słowa: „Szczęście to zwykłe, proste rzeczy. To one tworzą prawdziwy dom”. Kraków zachęca, abyśmy wspólnie pomogli skrzywdzonym dzieciom „odnaleźć prawdziwy dom”, by zmienić ich życie na lepsze.