Rok 1933, nazistowskie Niemcy, Kassel. Płonie stos zakazanych książek. Książek, które niemieccy studenci uznali za „nieprawomyślne” i sprzeczne z ideologią nacjonalizmu.
Rok 2017, to samo miejsce. Marta Minujín tworzy zbudowaną z książek replikę greckiego Partenonu. Książek, które były palone ponad osiemdziesiąt lat temu przez niemieckich studentów.
Instalacja Marty Minujin składa się z 100 000 zakazanych dzieł. Została stworzona podczas międzynarodowej wystawy sztuki documenta, zapoczątkowanej przez Arnolda Bode’e. Początkowo wystawa miała na celu prezentacje zakazanych dzieł sztuki – tych samych, które były palone w nazistowskich Niemczech, tych samych, które wykorzystano do budowy Partenonu. Dzięki documenta Niemcy miały uzyskać utracony podczas nazistowskiego reżimu dostęp do sztuki. Wystawa odbywa się co 5 lat i stała się jednym z najważniejszych wydarzeń kulturowych związanych ze sztuką współczesną.
Wybór Partenonu nie jest przypadkowy. Czternasta edycja documenta, podczas której powstała instalacja, odbywała się w Kassel i w Atenach. Grecka świątynia to nie tylko iluzja do partnerskiego miasta wydarzenia, ale również swoista gloryfikacja zakazanych dzieł. Partenon było miejscem bóstw, które tym razem zostało zamieszkałe – a nawet stworzone – przez książki.
Przeczytaj także: Ghost bike w Polsce, czyli bezpańskie białe rowery w przestrzeni naszych miast
Starożytna Grecja jest również symbolem demokracji. Olbrzymia replika Partenonu obrazowuje klęskę nazizmu i cenzury, a zwycięstwo wolności.
Twórczyni instalacji Marta Minujin przedstawia książki, jako coś, co tworzy kulturę, uczy ludzi myślenia. Zachęcała uczestników wystawy w Kassel do zabierania książek ze sobą. Nie znam lepszego sposobu na wyrażenie sprzeciwu wobec zakazu czytania niż poprzez rozdawanie książek innym. Każde z dzieł jest zabezpieczone przed zniszczeniem i po rozebraniu instalacji stanowi symboliczną pamiątkę dla zwiedzających. Wśród dzieł tworzących Partenon znajdziemy zarówno książki Freuda lub Marksa, jak i „Przygody Tomka Sawyera” czy „Alicję w Krainie Czarów”.
Zdjęcie główne: źródło
Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się tutaj ?
Jesteś z Wrocławia? Koniecznie odwiedź f7wroclaw.pl