Katowice – najbardziej zalesione miasto w Polsce

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

Katowice każdego roku przyciągają setki tysięcy fanów muzyki do katowickiego Spodka, największej i najnowocześniejszej hali widowiskowej w Polsce. Poza licznymi koncertami Katowice oferują także spotkania cykliczne: Mayday Festiwal, Rawa Blues Festival, Metalmania, Śląski Festiwal Jazzowy, Festiwal Nowa Muzyka. Katowice są także siedzibą Narodowej Orkiestry Symfonicznej i najlepszej w kraju Akademii Muzycznej.

Katowice to stolica województwa śląskiego oraz największe miasto Górnego Śląska. Założone zostało w XVI wieku, ale prawa miejskie zyskało 200 lat później. Katowice położone są na Wyżynie Śląskiej, a ich obszar charakteryzuje dość zróżnicowana rzeźba terenu.

- Advertisement -

Najpopularniejszym obiektem Katowic jest oczywiście Spodek, w którym odbywają się najważniejsze imprezy kulturalne i sportowe, ale dzisiaj pominiemy wydarzenia muzyczne. Dzisiaj skupimy się na odpoczynku i relaksie, bowiem w Katowicach można także wypocząć.

Na terenie miasta znajdują się rezerwaty przyrody („Las Murckowski„, „Ochojec„), zespoły przyrodniczo-krajobrazowe („Szopienice-Borki„, „Źródła Kłodnicy„), parki, z których największy jest Katowicki Park Leśny.

Katowice są jednym z najbardziej zalesionych miast w Polsce – ich lesistość wynosi ponad 42%!

Lasy Nadleśnictwa Katowice położone są w Województwie Śląskim na terenie 14 gmin (11 powiatów) – Katowic, Mysłowic, Rudy Śląskiej, Zabrza, Tychów, Chorzowa, Siemianowic Śląskich, Świętochłowic, Mikołowa, Lędzin, Imielina, Chełmu Śląskiego, Bierunia i Gierałtowic.

Lasy w Katowicach obejmują 1,7% wszystkich lasów w województwie czyniąc Katowice najbardziej zalesionym miastem województwa śląskiego oraz najbardziej zalesionym miastem w Polsce.

Jak podaje www.katowice.katowice.lasy.gov.pl – „Nadleśnictwo Katowice w znacznej części położone jest na obszarze Metropolii Silesia. Lasy te, pomimo usytuowania w największej aglomeracji przemysłowej Polski, charakteryzują się dużą różnorodnością i bogactwem”.

„Zasięg terytorialny Nadleśnictwa obejmuje 644 km², tj. 0,2% powierzchni kraju, a na terenie tym mieszka ponad 2 mln ludzi – tj. 5% ludności Polski. Gdyby powierzchnia lasów była proporcjonalna do liczby zamieszkującej na naszym terenie ludności, wynosiłaby 450 tys.ha (5% pow. lasów polskich). Większość lasów, ze względu na położenie w strefach uszkodzeń przemysłowych i w granicach dużych miast, zaliczona jest do kategorii lasów ochronnych” – można przeczytać na www.katowice.katowice.lasy.gov.pl.

Zdjęcie: rynekpierwotny.pl

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedź się tutaj 🙂 

Koniecznie odwiedź naszą stronę o zdrowiu – f7zdrowie.pl

Jesteś z Krakowa? Koniecznie odwiedź f7krakow
Jesteś z Gdańska? Koniecznie odwiedź f7gdansk.pl
Jesteś z Poznania? Koniecznie odwiedź f7poznan.pl
Jesteś z Łodzi? Koniecznie odwiedź f7lodz.pl
Jesteś z Wrocławia? Koniecznie odwiedź f7wroclaw.pl
Jesteś z Katowic? Koniecznie odwiedź f7katowice.pl