Palmiarnia w Wałbrzychu – egzotyczna dżungla w środku Sudetów

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

Marzy Ci się egzotyczna podróż? A może po prostu chcesz uciec od zgiełku miasta? Nie chcesz kolejnego weekendu spędzić w centrum handlowym? Jeśli tak właśnie jest, koniecznie wybierz się do palmiarni w Wałbrzychu – to świetne rozwiązanie, aby odpocząć i spędzić czas na łonie natury. 

Jest cieplutko (temperatura panująca wewnątrz wynosi około 25 stopni Celsjusza, jest zielono, egzotycznie i nawet jak pada deszcz, to nie pada Ci na głowę, bo jest dach. To także raj dla miłośników historii i architektury. Wałbrzyska palmiarnia wiąże się z wieloma historycznymi ciekawostkami związanymi z księżną Daisy, a także z rodem Hochbergów.

- Advertisement -

Imponujące liczby

7 milionów ówczesnych marek w złocie – tyle księciu Jan Henryk XV wydał na palmiarnię w Wałbrzychu, którą postanowił wybudować dla swojej ukochanej małżonki, Marii Teresy Cornwallis – West, zwanej też księżną Daisy.

To nie wszystko. Palmiarnia w Wałbrzychu zajęła powierzchnię 1900 metrów kwadratowych, sprowadzono do niej około 80 gatunków nowych roślin, a centralną częścią był 15 metrowy budynek z kopułą zbudowaną z metalu i szkła. Został wzniesiony, aby stanowić schronienie dla pięknych palm daktylowych.

Z głównego budynku wychodziło się do jednokondygnacyjnych oranżerii, a na dachu palmiarni powstała malutka galeria widokowa, z której można było podziwiać panoramę okolicy.

Jesteś z Wrocławia? Koniecznie odwiedź naszą stronę f7wroclaw.pl

Najbardziej imponujący w tym wszystkim był budulec, jakim zostało wyłożone wnętrze. Aby palmiarnia zachwyciła małżonkę, książę musiał sprowadzić z Sycylii aż 7 wagonów kolejowych, wypełnionych zastygłą lawą z wulkanu Etna (Sycylia, Włochy, 3340 m n.p.m.). Budowniczy z tamtego okresu musieli rozbijać ogromne kawały tufu wulkanicznego na mniejsze kawałki, w których formowali groty, wodospady i ściany, w których zasadzane miały być rośliny.

Palmiarnia w Wałbrzychu – to miejsce stworzone z miłości

O tym, że książę bardzo kochał swoją małżonkę, nie trzeba nikogo przekonywać. Obiekt, który został wznoszony w latach 1908-1911, do dzisiaj jest wielką dumą tamtych okolic. Poza palmiarnią były tam także cieplarnie, stworzono ogrody japońskie, ogród owocowo-warzywny, obszar uprawy krzewów oraz piękne rosarium.

Księżna najbardziej upodobała sobie rosarium. To od jej imienia jedna z róż nosi nazwę „Daisy”. To kwiat o śnieżnobiałych płatkach, który do dzisiaj istnieje w światowych katalogach. Niestety, to magiczne rosarium nie przetrwało do aktualnych czasów.

Palmiarnia w Wałbrzychu aktualnie 

Na chwilę obecną w palmiarni rośnie ponad 250 gatunków roślin, w tym ukochane przez Daisy rododendrony.

Spacerując po palmiarni podziwiać także możemy bambusy, fikusy i krzewy z Azji; eukaliptusy, świerki i sosny z Australii; byliny z Afryki; kaktusy i agawy z Ameryki Środkowej czy rośliny cytrusowe z basenu Morza Śródziemnego. Te ostatnie, a w szczególności mandarynki, cytryny, winogrona oraz banany, hodowano tutaj, a następnie podawano gościom Hochbergów na zamku Książ.

W palmiarni w Wałbrzychu mieści się jedyna w Polsce stała wystawa drzewek Bonsai. Najstarszym eksponatem jest jałowiec, liczący aż 200 lat.

Nie tylko rośliny

Wałbrzyska palmiarnia to nie tylko egzotyczne okazy fauny, to także pawie, które pięknie stroszą swoje ogony pokazując wdzięki turystom. Są też żółwie i rybki akwariowe i jesiotry.

Przydatne informacje

Palmiarnia w Wałbrzychu mieści się na ul. Wrocławskiej 158, ok. 2 km od Zamku Książ. Na terenie obiektu znajduje się kawiarnia, park, sklep z roślinami.

Na zwiedzenie całej palmiarni potrzeba około 2 godzin. Bardzo często palmiarnia w Wałbrzychu jest częścią trasy turystycznej Zamku Książ.

Wszystkie bilety wstępu do Zamku Książ zawierają zwiedzanie Palmiarni, dlatego opłaca się zacząć zwiedzanie od zamku. Aby nie marnować czasu na stanie w kolejce, zakup bilety online.

GODZINY OTWARCIA


  • czerwiec – sierpień
    poniedziałek – niedziela
    10.00 – 18.00
  • kwiecień – maj, wrzesień – październik
    poniedziałek – piątek
    10.00 – 17.00
    sobota – niedziela
    10.00 – 18.00
  • listopad – marzec
    poniedziałek – piątek
    10.00 – 15.00
    sobota – niedziela
    10.00 – 16.00

NIECZYNNE

  • poniedziałki konserwatorskie, tj. drugi poniedziałek stycznia oraz pierwsze poniedziałki w miesiącach: luty, marzec, listopad, grudzień
  • Nowy Rok, pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych i Bożego Narodzenia, święto Wszystkich Świętych


Zdjęcia: facebook.com

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedź się tutaj! 

Przeczytaj także: SZCZĘŚCIE WEDŁUG STEVE’A CUTTS – KRÓTKA ANIMACJA PRZEDSTAWIAJĄCA DZISIEJSZE SZCZĘŚCIE WIELU LUDZI. Musisz to obejrzeć! – f7dobry.com