Chorwackie Jeziora Plitwickie to raj na ziemi!

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

Jeziora Plitwickie to bardzo popularny kierunek turystyczny i jeden z najbardziej charakterystycznych miejsc w Chorwacji. Park Narodowy Jezior Plitwickich nie bez powodu został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To miejsce to dosłownie raj na ziemi! 

- Advertisement -

W Parku znajduje się szesnaście niewielkich, ale niezwykle urokliwych jezior, poprzedzielanych wapiennymi barierami, które miejscami tworzą wodospady. Darujmy sobie szczegółowy opis Parku Narodowego Jezior Plitwickich – znajdziemy go w Wikipedii.

Chorwackie Jeziora Plitiwickie to fenomen natury i przykład swoistego recyklingu przyrody. To trzeba zobaczyć na własne oczy. Jeziora mają niespotykane kolory (od turkusu po szafir i szmaragd), dzięki czemu można się poczuć jak w bajce.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Palmiarnia w Wałbrzychu – egzotyczna dżungla w środku Sudetów – f7city.pl

Dziś pragnę przekazać kilka praktycznych informacji, które na pewno przydadzą się każdemu, kto w najbliższym czasie planuje podróż do tego cudownego miejsca.

PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI

Po pierwsze, na zwiedzanie tego Parku należy przeznaczyć cały dzień. Warto dobrze zaplanować zwiedzanie, ponieważ godziny otwarcia parku są od 8:00 do 16:00. Latem można zwiedzać w godzinach od 7:00 do 20:00.W okresie turystycznym wyruszyć najlepiej z samego rana, aby jak najwcześniej zacząć zwiedzanie. Później szkoda czasu i nerwów na stanie w kolejkach. Turystów z godziny na godzinę przybywa. Każdy chce zwiedzić to piękne miejsce.

Po drugie, Ci co podróżują samochodem, zostawiają go na parkingu. Cena za bilet parkingowy dla samochodu osobowego wynosi 7 HRK za godzinę (ok. 4 zł). Należy podejść do kasy i wykupić bilet wstępu. Dostaniecie również mapę Jezior Plitwickich z opisami atrakcji – także w języku polskim.

Po trzecie, każdy powinien wyposażyć się w wygodne obuwie, wygodną odzież, nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne, krem przeciwsłoneczny, parasol lub płaszcz przeciwdeszczowy (wszystko zależy, w jakim miesiącu planujecie zwiedzać Park) oraz przede wszystkim w wodę do picia i prowiant (na miejscu jest restauracja).

Po czwarte, w cenie biletu wstępu jest wliczony rejs elektryczną łodzią po jeziorze Kozjak oraz panoramiczne przejażdżki ciuchcią po parku.

JESTEŚ Z KRAKOWA? Koniecznie odwiedź naszą stronę f7krakow.pl 

Po piąte, zaczynając zwiedzanie najlepiej rozpocząć od Jezior Górnych. Z miejsca parkingowego najlepiej udać się oznakowanym szlakiem do przystani przy jeziorze Kozjak, skąd zabierze Was elektryczna łódź na drugą stronę jeziora.

Po szóste, należy wybrać trasę do swoich możliwości. Dla najsłabszych jest trasa najkrótsza – trwa około 2 godziny. Dla najwytrwalszych – trasa do 8 godzin wędrówki. Do dyspozycji jest 7 tras z czego jedna występuje w 2 wariantach, krótszym oraz dłuższym. Trasy oznaczone zostały literami : A, B, C, E, F, H, K. Szczegółowe mapy oraz opisy wszystkich wymienionych tras można znaleźć na stronie Parku Narodowego Jezior Plitwickich.

Po siódme, na szlakach są tablice informacyjne. Wszystkiego się z nich dowiecie, opisana jest każda atrakcja. Drewniane kładki ciągną się kilkadziesiąt metrów bezpośrednio nad jeziorem, dzięki czemu cały czas można podziwiać życie na dnie jeziora oraz piękny widok wodospadów z bliska.

Po ósme, podziwianie Górnych Jezior kończy się w miejscu start. Tam znowu wsiada się w elektryczną łódkę, którą płynie się w rejon Dolnych Jezior – najbardziej widowiskowych w całym parku.

Po dziewiąte, wychodząc z elektrycznej łódki jest przerwa na toaletę, na zjedzenie posiłku, bo jest restauracja oraz na kupienie pamiątek.

Po dziesiąte, widoki są spektakularne, zapierające dech w piersiach. Człowiek czuje się jak w jakiejś bajce. Wodę otaczają masywne klify wapienne dochodzące do 40 metrów wysokości.

Po jedenaste, po drodze można parę razy zejść ze szlaku, np. do Jaskini Błękitnej, albo można wejść na górną część szlaku, z której można podziwiać piękno jezior z lotu ptaka. Tam powstają najpiękniejsze zdjęcia.

Po dwunaste, kropką nad i jest Wielki Wodospad – każda trasa tam prowadzi, więc nie musicie się martwić, że tam nie dotrzecie. Stoi się blisko wodospadu i można oglądać spadające z 78 metrów wody jeziora Novakovića Brod.

Po trzynaste, jeżeli zmęczyliście się zwiedzaniem, wracając można skorzystać z darmowej ciuchci.

Zdjęcia: daytripsfromsplit.com

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedź się 🙂