Nietypowy pomysł na odbudowę Notre Dame

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

Pożar jednego z najważniejszych europejskich  zabytków wywołał poruszenie i smutek wśród ludzi z całego świata. Emocje jednak powoli opadają, a coraz liczniejsi podchodzą do wydarzenia z przymrużeniem oka. Tak też postąpili twórcy strony Sto lat planowania, którzy zaprezentowali wizję odbudowanej Notre Dame. Ich projekt zawiera w sobie wszystkie tendencje, jakim kieruje się polskie, nowoczesne budownictwo.

Opublikowany post jest w całości ironiczny i wykorzystuje sytuacje zaistniałą w Paryżu do wygłoszenia opinii o krajowej urbanistyce.

Co proponują autorzy wizualizacji?

- Advertisement -

Projekt zakłada przede wszystkim remont dachu i wykonania nowych „niepalnych sklepień” w lekkiej konstrukcji, podwieszanej do nowej żelbetowej więźby świątyni oraz wykonanie z trwałych, również niepalnych, żelbetowych elementów, szeregu otaczających katedrę kaplic usługowo-edukacyjnych, które zapewnią świątyni dodatkową ochronę z zewnątrz, chroniąc na przyszłość jej architektoniczne detale przed deszczem, a dzięki inteligentnemu systemowi armatek wodnych zainstalowanych w budynku i na dachach kaplic, umożliwi to na przyszłość natychmiastową akcję gaśniczą, która zapobiegnie tragedii.

Jak widać, pomysł na odbudowę Notre Dame zawiera w sobie masę niepotrzebnych gadżetów, w które często wykorzystywane są współczesne budynki. Zabytkowość schodzi na dalszy plan, natomiast żelbeton gra pierwsze skrzypce.

Twórcy proponują nazwać projekt Forum Notre Dame, co bezpośrednio nawiązuje do powstałej w Gdańsku galerii handlowej. Nazwa nie jest jedynym podobieństwem pomiędzy gdańskim Forum – tam również dużą rolę pełnią antresole, które autorzy proponują wybudować w katedrze. Dzięki temu – jak twierdzą – turyści będą mogli zwiedzić niedostępne detale.

www.facebook.com/stolatplanowania
www.facebook.com/stolatplanowania

Jakie jeszcze kuriozalne rozwiązania znalazły się w satyrycznym wpisie? Klimatyzacja, punkty usługowo-handlowe oraz zielony dach są jedynymi z najbardziej szokujących. Nie da się jednak ukryć, że te rozwiązania spotykamy na co dzień w każdym ważniejszym miejscu w każdym polskim mieście.

Dach z roślinnością motywowany jest rekompensatą za wycięcie drzew wokół katedry, co wyjątkowo często zdarza się podczas budowy galerii handlowych. Przy powstawaniu Wroclavii, najnowocześniej galerii we Wrocławiu, usunięto pobliską roślinność, a w zamian zaoferowano zielony taras.

Prawdziwą perełką pośród licznych pomysłów jest zbudowanie „nierzucającego się w oczy” parkingu na trzy tysiące samochodów. Autorzy proponują zwiedzanie katedry wprost z wnętrza samochodu, co cieszy się dużą popularnością w naszym kraju. Proponują również multimedialną fontannę i plac zabaw dla psów.  O ile plac zabaw dla psów może wydawać się wyjaskrawiony, o tyle multimedialne fontanny stają się niezbędnym wyposażeniem każdego nowopowstałego centrum handlowego.

Przesycony ironią projekt pozwala dostrzec szkaradność niektórych elementów współczesnego budownictwa, co dodatkowo uwypukla estetykę zabytkowej katedry Notre Dame.

Nie pozostaje nam nic innego, jak mieć nadzieję, że ten pomysł na odbudowę nigdy nie zostanie zrealizowany.

https://www.facebook.com/stolatplanowania/posts/2265397760190344?__xts__[0]=68.ARAwseVQ6ByttSxU3zw0mcvHc_x4_wWtnbdeTvKIZd7poAczO21XvBq4wBSo8X00-0ohf71OWZRLxlQAV02cj9m0CAKoVtk2UoSXulH4xaQWAYktq42NYcYqKsbTp90zaTxXb8RlaM5iacPzs4JzuIVsvZUoUupYSdR5zGiA1oGIB0-MZ50BwFGRoZoUEpLJ8A72wQ6JC2FPlmXk1o53mdTXcrGJA1ZCvE9xDJfrLU9AL4bzPg6Rizo_MXnqyUrsexbrezAybknTYWyxbcfbW_7vwfZw3KeLhZ_SkcISbLUwz0njGKAcbdyPsFdfllzj9DmQUkth3aDTJURIldRA1v3hwlvm&__tn__=-R

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedź się tutaj!

Jesteś z Katowic? Koniecznie odwiedź f7katowice.pl
Jesteś z Krakowa? Koniecznie odwiedź f7krakow
Jesteś z Gdańska? Koniecznie odwiedź f7gdansk.pl
Jesteś z Poznania? Koniecznie odwiedź f7poznan.pl
Jesteś z Łodzi? Koniecznie odwiedź f7lodz.pl
Jesteś z Wrocławia? Koniecznie odwiedź f7wroclaw.pl
Jesteś z Warszawy? Koniecznie odwiedź f7warszawa.pl