Strona główna Ciekawostki Drewniana ścieżka zwyciężyła w architektonicznym konkursie!

Drewniana ścieżka zwyciężyła w architektonicznym konkursie!

0
Drewniana ścieżka zwyciężyła w architektonicznym konkursie!
http://pawelgrobelny.com

Projekt LINE Pawła Grobelnego został doceniony przez jurorów konkursu „Polska Architektura XXL”. Drewniana ścieżka, znajdująca się na Wielkopolsce, zwyciężyła w kategorii Polski Krajobraz.

Paweł Grobelny sięgnął po tę nagrodę już drugi raz z rzędu. Tym razem jego projekt wybrano pośród jedenastu innych zgłoszeń. Co wyjątkowego zawiera w sobie LINE? Przede wszystkim wyróżnia się wyjątkową prostotą, minimalizmem. Ścieżka zbudowana jest z  drewna, które nie koliduje z otaczająca naturą. Długa na 250 metrów ciągnie się niemal przez cały wielkopolski ogród – na jej końcu spacerujący znajdą pobliskie jezioro.

Ścieżka została doceniona jaki architektoniczna perełka, ale również pełni praktyczne funkcje. Dzięki niej mieszkańcy mogą w komfortowych warunkach dostać się do jeziora.

Celem projektu było przede wszystkim otwarcie ogrodu na pobliskie jezioro i wytyczenie ścieżki, która przebije się przez wysokie trawy. Od ścieżki na terenie ogrodu dodatkowo odchodzą także boczne platformy, które zachęcają do różnych aktywności sportowych, lub tworzą przed użytkownikami ciekawe widoki. – opisuje autor.

Skromność projektu sprawia, że perfekcyjnie wtapia się od w krajobraz, podkreśla go, a w żadnych wypadku nie przytłumia. Architekturze Pawła Grobelnego nie można zarzucić nachalności.

LINE nie jest jedynym przykładem działań architekta w przestrzeni publicznej. Grobelny stworzył również skwer na poznańskim Chwaliszewie. Zaprojektował rozległą, okrągłą powierzchnię pełniąca funkcję ławki. Użytkownicy mogą korzystać z niej na różne sposoby – jej rozmiary umożliwiają nawet zorganizowanie pikniku. Jego projekt przypomina wielki, nieokreślony mebel, który niesienie nieograniczone możliwości.

Podobnie jak i LINE, poznański skwer również wykonany został z naturalnego surowca, a charakteryzuje się przede wszystkim prostotą. To właśnie dzięki minimalistycznemu podejściu do sztuki architekt zyskał światowe uznanie. Projektował przestrzeń publiczną nie tylko dla Poznania, ale również wpłynął na wygląd takich miast jak Praga, Szanghaj, Bruksela. Miejskie meble jego autorstwa znajdują się także w paryskiej dzielnicy La Defense.

http://pawelgrobelny.com
http://pawelgrobelny.com
http://pawelgrobelny.com

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedź się tutaj!

Jesteś z Katowic? Koniecznie odwiedź f7katowice.pl
Jesteś z Krakowa? Koniecznie odwiedź f7krakow
Jesteś z Gdańska? Koniecznie odwiedź f7gdansk.pl
Jesteś z Poznania? Koniecznie odwiedź f7poznan.pl
Jesteś z Łodzi? Koniecznie odwiedź f7lodz.pl
Jesteś z Wrocławia? Koniecznie odwiedź f7wroclaw.pl
Jesteś z Warszawy? Koniecznie odwiedź f7warszawa.pl