Strona główna Badania NASA szuka kobiet do badań. Ochotniczki dostaną po 16,5 tys. €

NASA szuka kobiet do badań. Ochotniczki dostaną po 16,5 tys. €

0
NASA szuka kobiet do badań. Ochotniczki dostaną po 16,5 tys. €

NASA organizuje nowe badania. Do eksperymentów potrzebują ochotniczek, które przez 60 dni miałyby leżeć w łóżku i wykonywać wszelkie czynności na leżąco. Doświadczenie pozwoli przeanalizować wpływ stanu nieważkości na ciało.

Do programu może zgłosić się każda kobieta w wieku od 24 do 55 lat, o wzroście między 153-190 cm i BMI 19-30. Dodatkowo kandydatka musi być osobą niepalącą. Eksperyment potrwa 89 dni, a każda z ochotniczek otrzyma 16,5 tys. €.

Każda z zakwalifikowanych kobiet będzie mieć to samo zadanie – leżeć w łóżku przez 60 dni. Pozostałe 29 dni zostaną przeznaczone na aklimatyzację i rehabilitację.

Zadanie jest tylko z pozoru proste. Spędzenie w łóżku 2 miesięcy jest nie lada wyzwaniem. Zwłaszcza kiedy wszystkie czynności, od jedzenia zaczynając i na myciu kończąc, można wykonywać tylko w jednej ściśle określonej pozycji. Głowa badanych będzie musiała być nieco niżej od nóg, a jedno ramie dotykać materaca. To zmniejsza dopływ krwi do kończyn oddając tym samym stan w jakim znajdują się astronauci w kosmosie.

Podczas badań naukowcy podejmą próbę wyjaśnienia problemu zaniku mięśni spowodowanego nieważkością. Ponadto przeanalizują wpływ promieniowania kosmicznego na ciało i niedogodności wynikające z ograniczenia przestrzeni.

 

 

Zdjęcie: link