Najwyższe budynki na świecie

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

Przez setki lat osoby budujące budynki stworzyły tak wysokie budowle, że sięgają one nieba. Zaczynając od starożytnych piramid, kończąc na eleganckich drapaczach chmur, które możemy podziwiać dzisiaj. Ludzie zawsze odczuwali potrzebę budowania wielkich pomników i budynków, które robią wrażenie na masach.

Dziś najbardziej imponujące drapacze chmur na świecie są nieco mniej tajemnicze niż budynki z przeszłości. Większość z nich wykonana jest z betonu, stali i materiałów kompozytowych. Jednak to nie czyni ich mniej intrygującymi.

Współcześni architekci i osoby z firm budowlanych są zachwyceni wyzwaniami związanymi z budowaniem coraz wyższych budynków. I wciąż mają inspirację do budowania coraz wyższych i wyższych.

- Advertisement -

Czytaj: Ten hotel oferuje pokoje pełne roślin doniczkowych, które pomogą ludziom połączyć się z naturą

Dziś przedstawimy 15 najwyższych budynków świata. Zaczynajmy!

15. Willis Tower, Chicago, Stany Zjednoczone

Ta ikona Chicago, znana wcześniej z nazwy Sears Tower, pochodzi z 1974 roku i od prawie 25 lat nosi tytuł najwyższego budynku na świecie. Dzięki wysokości 442,3 metrów budynek ustanowił standard wśród wieżowców, który później zainspirował inne osoby do stworzenia tak wysokich budynków.

Willis Tower ma 108 pięter biurowych i był pierwszym tego rodzaju budynkiem, w którym zastosowano konstrukcję belkową, aby osiągnąć większą wysokość. Przy jego budowie pracowało ponad 2400 robotników.

Dziś odwiedzający mogą wybrać się na taras widokowy, który znajduje się na 103. piętrze. Można podziwiać widok na miasto i jezioro Michigan. W 2009 roku zainstalowano szklane klatki poza obrębem tarasu, pozwalające na widok na panoramę miasta w zawieszeniu w przeźroczystym klocku.

14. Zifeng Tower, Nanjing, Chiny

Zdjęcie: en.wikipedia.org

Jak podaje wikipedia wieżowiec w Nankinie, w Chińskiej Republice Ludowej na wyokość 450 m, co czyni go drugim, po Shanghai World Financial Center, najwyższym wieżowcem w Chinach. Został otwarty w kwietniu 2010 roku.

66-piętrowy budynek to przede wszystkim powierzchnia dla biur, ale obejmuje również elegancki hotel InterContinental.

Wieża Zifeng została zaprojektowana po to, aby najemcy i goście mogli podziwiać malownicze widoki.

13 i 12. Petronas Towers

Zdjęcie: flickr.com

Jak podaje wikipedia, dwie wieże w Kuala Lumpur, stolicy Malezji, o wysokości 452 metrów, jedne z najwyższych budowli świata. Zachowują one tytuł najwyższych bliźniaczych wież świata oraz budynków zbudowanych przed końcem XX wieku. Petronas Towers były najwyższymi budynkami świata od roku 1998 do 2004.

Dwie 88-piętrowe wieże są potężnymi indywidualnymi cechami panoramy miasta, ale są także zależne od siebie. Dwa drapacze chmur są połączone przejściem (mostem) o długości 58 m na poziomie 41. i 42. piętra.

W budynku jest sklep z pamiątkami i platforma widokowa, z której można podziwiać spektakularne widoki na Kuala Lumpur.

11. Changsha IFS Tower T1, Chiny

Zdjęcie: skyscrapercenter.com

Drapacz chmur w Chińskiej Republice Ludowej ma wysokość 452 metrów i 94. piętra, został otwarty w 2018 roku.

Kompleks budynków u podstawy obejmuje takie udogodnienia jak sklepy, restauracje, noclegi i strefa rozrywki.

Plany na przyszłość kompleksu obejmują podziemne połączenie z liniami metra, a także dostęp do jednej z najbardziej ruchliwych ulic dla pieszych w kraju.

10. International Trade Centre, Hongkong

International Trade Centre to nie tylko najwyższy budynek w mieście, ale także siedziba najbardziej rozpoznawalnych instytucji finansowych na świecie.

Ukończony w 2010 r. jako część kompleksu Union Square budynek znany jest również z wysokiej wydajności energetycznej. Z biegiem lat budynek o długości 484 metrów był dostosowywany do coraz większej wydajności dzięki takim inicjatywom, jak innowacyjny, nisko emisyjny system klimatyzacji zewnętrznej i odnowiony system gospodarki odpadami.

108-piętrowy budynek obejmuje wiele hoteli, platformę widokową o nazwie Sky100 oraz najwyższy na świecie basen i bar, znajdujący się na najwyższym piętrze.

9. Shanghai World Financial Center, Chiny

Zdjęcie: flickr.com

Shanghai World Financial Center znany też jako Shanghai WFC lub po prostu SWFC to wieżowiec w Szanghaju w Chinach, w dzielnicy Pudong.

Wysoka na 492,3 m unikalna konstrukcja budynku z kwadratowym wycięciem reprezentuje starożytny chiński symbol nieba i ziemi. Jednak wycięcie poza symboliczną funkcją ma także funkcję ochronną: szeroki na 50 metrów otwór o szczytu budynku pomaga złagodzić ogromny nacisk wiatru na wieżę. Obiekt oddano do użytku 14 września 2008.

Wraz z powierzchnią handlową, biurami, centrum konferencyjnym i restauracjami, 101-piętrowa wieża obejmuje pięciogwiazdkowy hotel Shanghai Park Hyatt, jeden z najwyższych na świecie. Na przedostatnim, 100. piętrze, znajduje się zewnętrzny taras widokowy dla turystów.

8. TAIPEI 101, Tajwan

Taipei 101 to liczący 509,2 m wieżowiec znajdujący się w Tajpej na Tajwanie, w dzielnicy Xinyi.

Wieża została ukończona w 2004 roku i ma spiczasty modułowy kształt przypominający tradycyjną chińską pagodę. Jednak wybór stylistyczny ma również praktyczne zastosowanie. Budynek został zbudowany, aby wytrzymać tajfuny i trzęsienia ziemi, a różne warstwy budynku pozwalają mu być elastycznym i odpornym strukturalnie.

Numer budynku 101 odzwierciedla liczbę pięter w budynku i reprezentuje pierwszy dzień roku. Oznaczało to, że drapacz chmur jest ważnym elementem obchodów Nowego Roku w Tajpej. Każdego roku, 31 grudnia, każdy ze stosów modułów wieży odpala fajerwerki i światła w kolejności sekwencyjnej, odliczając osiem ostatnich sekund przed Nowym Rokiem.

W budynku TAIPEI 101 jest mnóstwo sklepów, restauracji i klubów.

7. CTF Finance Center, Chiny

Ukończone w 2016 r. Centrum Finansowe CTF w Kantonie to mierzący 530 m wysokości budynek, zbudowany w czterech kątowych sekcjach o ścianach, które umożliwiają różne obszary użytkowania. Ten 111-piętrowy drapacz chmur obejmuje przestrzeń dla biur, rezydencji i hoteli, wszystkie z dużymi balkonami i spektakularnymi widokami.

Szczególną uwagę zwrócono na wpływ budynku na środowisko. Projektanci dokonali estetycznego wyboru, aby nakreślić okna budynku subtelną terakotową powłoką. Materiał ten ma nie tylko historyczne znaczenie dla konstrukcji wschodniej i zachodniej, ale terakota jest samoczyszcząca i odporna na korozję.

6. 1 World Trade Center, Nowy Jork, Stany Zjednoczone

Jak podaje wikipedia, 1 World Trade Center to jeden z czterech nowojorskich wieżowców stanowiących część nowego kompleksu, który powstał w miejscu biurowców WTC zniszczonych w wyniku zamachu z 11 września 2001. Budynek został oddany do użytku i oficjalnie otwarty 3 listopada 2014 roku.

Budynek ma 94. piętra. Zewnętrzna część budynku składa się z ośmiu wydłużonych trójkątów równoramiennych, które zbiegają się w środku budynku, tworząc idealny ośmiokąt. Złudzenie optyczne wytworzone przez zbieżne linie załamuje światło przypominające wnętrze kalejdoskopu.

5. Lotte World Tower, Seul, Korea Południowa

Lotte World Center to wieżowiec w Seulu, w Korei Południowej o wysokości 555 m. Został otwarty 3 kwietnia 2017 i jest najwyższym budynkiem w kraju. Mówi się, że szew biegnący wzdłuż wieży robi gest w kierunku starej części miasta, oddając hołd zmieniającemu się krajobrazowi stolicy kraju.

123-piętrowy drapacz chmur obejmuje powierzchnie komercyjne, biura i luksusowy hotel. Budynek ma dostępną przestrzeń dla publiczności, w tym taras widokowy i kawiarnię na dachu.

4. Ping An Finance Center, Shenzhen, Chiny

Ping An Finance Center, położony w dzielnicy Futian w Shenzhen, stanowi centralny element miejskiego krajobrazu. Ukończony w 2017 r. budynek ma wysokość 599 m i 115 pięter, co czyni go najwyższym wieżowcem w Shenzhen i drugim co do wielkości w Chinach.

Budynek doskonale integruje się z otaczającym krajobrazem, a także z linią kolei w mieście. Aby zwalczyć słony nadmorski klimat miasta, Ping promuje największą na świecie fasadę ze stali nierdzewnej, która zawiera około 1700 ton stali.

Wieża stała się również symbolem ogromnego rozwoju obszarów miejskich. W ciągu 35 lat, odkąd Shenzhen stała się pierwszą Specjalną Strefą Ekonomiczną w Chinach, liczba ludności wzrosła z 300 000 do prawie 10 milionów.

3. Królewska Wieża Zegarowa w Mekce, Mekka, Arabia Saudyjska

Drapacz chmur ukończony w 2012 roku ma wysokość 601,1 m. Szczyt wieży ma cztery duże tarcze zegarowe, które są rekordami świata pod względem wielkości i wysokości.

Królewska Wieża Zegarowa jest dogodnie usytuowana obok Wielkiego Meczetu, gdzie około dwóch milionów ludzi gromadzi się, aby modlić się w trakcie hadż. Z racji, iż wielu gości wieży opuszcza budynek pięć razy dziennie, aby się pomodlić, system wind Mekka został zaprojektowany specjalnie z myślą o dużej grupie ludzi. Korzystając z zaawansowanej technologii, nawet 75 000 osób może opuścić kompleks Królewskiej Wieży Zegarowej w Mekce bez zatorów.

2. Shanghai Tower, Chiny

Fakt, że budynek jest wysoki, nie oznacza, że ​​nie może być również ekologiczny. Ukończona w 2015 r. wieża w Szanghaju została nazwana „najbardziej zielonym wieżowcem na Ziemi” dzięki ponownemu wykorzystaniu odpływu wody deszczowej i szklanej fasadzie, która zmniejsza opór wiatru i przekształca ją w czystą energię . Dzięki wysokości 632 m i 128 piętrom ma również tytuł najwyższego budynku w Chinach.

W Shanghai Tower są najszybsze windy na świecie, z maksymalną prędkością 20,5 m na sekundę. Budynek obejmuje różnorodne przestrzenie, w tym restauracje, sklepy, biura i hotele, i jest podzielony na dziewięć odrębnych obszarów, które obejmują lobby na świeżym powietrzu i atrium z ogrodem z historycznymi otwartymi dziedzińcami miasta.

1. Burdż Chalifa, Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie

Burdż Chalifa w Dubaju ma tytuł najwyższego budynku na świecie od czasu jego ukończenia w 2010 roku. Z 163 piętrami ten imponujący drapacz chmur wznosi się na wysokość 828 metrów.

Ten budynek w Zjednoczonych Emiratach Arabskich obejmuje biura, jednostki mieszkalne i Armani Hotel Dubai z 304 pokojami. W hotelu tym była kręcona sławna scena dla „Mission: Impossible – Ghost Protocol”.

Od 2014 r. Burj Khalifa posiada najwyższą platformę obserwacyjną na świecie, dzięki czemu możesz doświadczyć widoków z niesamowitych wieżowców.

Źródło i zdjęcia: sidiario.com

Czytaj: Najwspanialsze widoki z hotelowych pokoi – świat jest piękny!