Najbardziej wpływowa kobieta w historii

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

Okrzyknięcie Marii Skłodowskiej-Curie najbardziej wypływową kobietą w historii wywołało sporo emocji. Polaków przepełniła duma, gdy czytelnicy BBC History Magazine docenili osiągnięcia wybitnej fizyczki, chemiczki, odkrywczyni – człowieka nauki.

Mało kto osiągnął tyle, co Maria Skłodowska-Curie. Była pierwszą dwukrotną laureatką Nagrody Nobla w dwóch różnych dyscyplinach, pierwszą kobietą-profesor na paryskiej Sorbonie, prekursorką badań nad promieniotwórczością, odkrywczynią polonu i radu. To dzięki jej odkryciom dzisiaj leczy się nowotwory za pomocą radiochemii. Geniusz Skłodowskiej-Curie wzbudza we mnie podziw – aż trudno uwierzyć, że jedna filigranowa postać może w tak znaczącym stopniu wpłynąć na bieg ludzkości.

- Advertisement -

W rankingu BBC Maria Skłodowska-Cure wyprzedziła takie wybitne postacie jak Margaret Thatcher, Jane Austen, Matka Teresa czy Frida Kahlo. Wybór Polki spotkał się z pozytywnymi reakcjami. „Zmieniła świat nie raz, a dwa razy” – tłumaczono jej zwycięstwo.

Jak wskazuje prezes Brytyjskiego Stowarzyszenia Historii Nauki Patricia Fara, która zgłosiła kandydaturę Polki w plebiscycie, Maria Skłodowska-Curie nie miała łatwo w świecie nauki. Dyskryminowano ją ze względu na płeć czy pochodzenie. Urodziła się pod zaborem rosyjskim, gdzie jej rodzinę prześladowano ze względu na polskie pochodzenie. We Francji traktowano ją z podejrzliwością, obcością. Nawet te trudności nie przeszkodziły Marii Skłodowskiej-Curie w osiągnięciu niebywałego.

fot: źródło

Niebywała jest również rodzina Skłodowskiej. Pierwszą Nagrodę Nobla otrzymała razem z mężem, Pierre Curie. Ich córka Irene Curie-Joliot poszła w ślady rodziców i również została naukowcem. Co więcej – również dostała Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii. Druga córka, Eve Curie  Labouisse, była wybitną pisarką, dziennikarką, pianistką, politykiem. Bez wątpienia rodzina Curie była wyjątkowa.

fot: źródło

Życie genialnej kobiety, która wywarła największy wpływ na bieg ludzkości, przedstawia film pt. „Maria”. W główną rolę wciela się Karolina Gruszka. Film nie tylko wskazuje na liczne odkrycia badaczki czy jej porażający intelekt, ale również przedstawia tę postać jako kobietę, którą targają liczne namiętności. Poznajcie sami, kim naprawdę była wybitna Maria Skłodowska – Curie.

Przeczytaj także: Skradziony obraz Moneta z Muzeum Narodowego w Poznaniu