Strona główna Badania Mini Drony – czy zastąpią pszczoły?

Mini Drony – czy zastąpią pszczoły?

0
Mini Drony – czy zastąpią pszczoły?

Pszczoły giną w zastraszająco szybkim tempie, a my zamiast temu zapobiegać szukamy ich technologicznych zastępników.

Istnieją liczne doniesienia o masowym wymieraniu pszczół, a przecież to właśnie te owady zapylają większość roślin. Wyginięcie tych pożytecznych stawonogów może skutkować poważnymi stratami w produkcji żywności.

Naukowcy rozważają stworzenie miniaturowych dronów, które miałyby zastępować pszczoły.

Na południu i zachodzie Chin rolnicy niestety już borykają się z problemem wymierania owadów zapylających rośliny uprawne. Wielu Chińczyków musi samodzielnie zapylać uprawiane rośliny – używają do  tego specjalnie przystosowanych pędzli. Takie działania zabierają chińskim rolnikom mnóstwo czasu i są mało efektywne.

Pszczoły w dużej mierze giną z powodu nadmiernego stosowania środków ochrony roślin w rolnictwie, a obecne uregulowania prawne eliminują jedynie nieliczne, te o udowodnionej szkodliwości pestycydy.

Ponieważ w wielu miejscach na świecie deficyt pszczół jest ogromny istnieją plany stworzenia robotów, które miałyby zastępować te owady. Fakt, faktem, biorąc pod uwagę dzisiejszy postęp technologiczny – miniaturowe pszczoły byłyby wyjątkowo skuteczne w zapylaniu roślin, jednak czy produkowałyby one tak cenny i zdrowy składnik jakim jest miód?

Zobacz także: Kobieta zakończyła karierę i zajęła się zwierzętami potrzebującymi pomocy

Eijiro Miyako – pracownik japońskiego Narodowego Instytutu Zaawansowanych Nauk i Technologii Przemysłowych już prezentuje pierwsze wersje malutkich, sterowanych komputerowo dronów o wielkości około 4 cm. Dron jest wyposażony w pasek z końskiego włosia, na którym może gromadzić pyłki i przenosić je na inne kwiaty. Eksperymenty pokazują, że ta technologia jest skuteczna.

W Polsce wcale nie jest lepiej. Pszczoły sukcesywnie giną z powodu zatrucia pestycydami. W 2016 roku zbadano ponad 70 gatunków martwych pszczół, analizy Państwowego Instytutu Weterynaryjnego wskazywały na zatrucia pszczół toksycznymi składnikami środków ochrony roślin. Przerażający jest fakt, że większość wykrytych w badanych pszczołach toksyn wchodzi w skład pestycydów dopuszczonych do stosowania w Unii Europejskiej.

Pojawia się zatem refleksja, czy zakazać stosowania pestycydów, czy może doskonalić technologiczne rozwiązania i stworzyć miliony zdalnie sterowanych minidronów?

Zdjęcie: Źródło

Jesteś z Łodzi? Koniecznie odwiedź f7Łódź

Jesteś z Katowic? Koniecznie odwiedź f7katowice.pl
Jesteś z Krakowa? Koniecznie odwiedź f7krakow
Jesteś z Gdańska? Koniecznie odwiedź f7gdansk.pl
Jesteś z Poznania? Koniecznie odwiedź f7poznan.pl
Jesteś z Wrocławia? Koniecznie odwiedź f7wroclaw.pl
Jesteś z Warszawy? Koniecznie odwiedź f7warszawa.pl
Interesują Cię wszystkie miasta? Koniecznie odwiedź f7city.pl.