Maski anty-smogowe to jedne z najlepszych metod ochrony przed zanieczyszczonym powietrzem. Rosnący problem zanieczyszczenia powietrza przez pyły PM10 czy PM2,5 powoduje, że coraz więcej osób decyduje się na zakup maski przeciwpyłowej. Szczególny problem mają mieszkańcy Krakowa oraz Warszawy. W Polsce ta metoda nie jest jeszcze tak popularna, jak w krajach zachodnich. Ale warto poznać bliżej temat masek anty-smogowych.
GDZIE KUPIĆ?
Maskę można kupić praktycznie w każdej aptece, jednak ceny przeważnie są wygórowane. Koszt maski to zazwyczaj ponad 250 zł. Dobrym pomysłem jest więc poszukać ich w Internecie, jednak należy pamiętać, aby spełniały wszystkie normy. Tanie, podrobione maski nie będą spełniały swojego zadania.
JAK WYBRAĆ?
Najważniejsze to przede wszystkim dobrze dopasować maskę, tak aby dokładnie przylegała do twarzy. Jeśli maska będzie nieszczelna to nie pomogą nam nawet najlepsze filtry. Warto zwrócić uwagę na filtr jaki posiada maska oraz na częstotliwość jego wymieniania.
RODZAJE FILTRÓW
Filtr węglowy (F1) – filtruje on 99,9% pyłów o wielkości 0,1 mikrometra oraz większych. Chroni nas przed alergenami oraz smogiem – czyli pyłami typu PM10 i PM2,5). Co ciekawe chroni nas także przed wirusami chorób zakaźnych. Badania dowodzą, że stosując maski z filtrem węglowym obniżamy prawdopodobieństwo zachorowania na grypę o 80%. W zależności od stopnia zanieczyszczenia powietrza filtr należy wymieniać co około 50 godzin.
Filtr klasy HEPA (F2) – został on wykonany ze szkła spiekanego i zatrzymuje zanieczyszczenia o rozmiarach większych niż 0,3 µm (wirusy alergeny, grzyby czy bakterie). Maski z filtrem HEPA zapewniają 97% skuteczności wyłapywania pyłów P2,5 oraz P10. W porównaniu z filtrem węglowym przepuszcza on o 40% więcej powietrza, co sprawia że idealnie nadaje się dla sportowców. Filtry klasy HEPA w zależności od zanieczyszczenia powietrza jest efektywny do około 50 godzin.
Wymienny filtr – połączenie filtrów klasy HEPA oraz węglowego (F3) – Jest to filtr najwyższej jakości, zatrzymuje on 97% alergenów oraz pyłów o wielkości 0,1 µm i większych. Chroni nas również przed wirusami – między innymi grypy. Idealnie nadaje się do biegania lub jazdy na rowerze bo w porównaniu z samym filtrem węglowych przepuszcza o 40% więcej powietrza w tym samym czasie. Będzie nas chronił również przed tlenkami siarki czy azotu – nieprzyjemnym zapachem. Filtr typu F3 należy wymieniać w zależności od zanieczyszczenia powietrza co około 50 godzin.
(klasyfikacja filtrów pochodzi ze strony https://www.maski-antysmogowe.net)
Więcej porad na temat życia w mieście? Zobacz koniecznie !