Marina Abramović w Polsce!

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

Kobieta na scenie zjada kilogram miodu. Popija litrem czerwonego wina, a kieliszek pęka w jej dłoniach. Wycina żyletką pięcioramienną gwiazdę na brzuchu. Biczuje sama siebie. Kładzie się na lodowych blokach. Przed szybkim zamarznięciem chroni ją grzejnik, skierowany wprost na wyciętą ranę. Otoczona jest dziesiątkami ludzi, którzy w milczeniu przyglądają się jej zachowaniu. Dopiero po trzydziestu minutach ktoś postanawia to przerwać i wynosi bezwładnie leżącą na blokach lodu. Z jej rany obficie sączy się krew.

Tak wyglądał performance Mariny Abramović.

Innym razem artystka spędziła trzy miesiące w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, podczas których odwiedzający mogli usiąść i spojrzeć jej w oczy. Niektórzy odchodzili niewzruszeni, inni odnajdowali w oczach Mariny Abramović dokładnie tego, czego potrzebowali. Niektórych spojrzenie w oczy artystki doprowadzało do łez i wpatrywali się w nią przez godziny; inni opuszczali ją bez słowa po kilku sekundach.

- Advertisement -

Wrocław bliźniakiem Oxfordu – dowiedz się więcej na naszej stronie www.f7wroclaw.pl

Nie był to pierwszy raz, kiedy Abramović wykorzystywała nieme patrzenie w oczy, aby ukazać złożoność ludzkich relacji. Wcześniej spędziła siedem godzin, trzy dni, a w końcu prawie dwa tygodnie na wpatrywanie się w swojego życiowego partnera.

https://www.youtube.com/watch?v=OS0Tg0IjCp4

Artystka sięga po niekonwencjonalne rozwiązania, gra z odbiorcą, angażuje go w sztukę. W jej performance brak żadnych granic. Jej sztuka pozbawiona jest scenariusza, jest żywa i nieprzewidywalna. Każdy z jej performance wzbudza liczne emocje, żaden z nich nie udałby się bez zaangażowania odbiorcy. Częstym narzędziem, niezbędnym do przeprowadzenia performance, staje się ciało samej artystki. Abramović nie boi się niepokojących, radykalnych rozwiązań, aby rzucić nowe światło na nękające ją zagadnienia. Nietuzinkowy pogląd na twórczość Abramović znacznie wpłynął na kształt sztuki współczesnej.

fot: źródło

Najsłynniejsze prace Mariny Abramović będzie można zobaczyć w CSW Znaki Czasów w Toruniu. Wystawa „Do czysta” zawiera rysunki, obrazy, rzeźby, fotografie oraz właśnie performance. Międzynarodowy projekt pozwala przybliżyć działalność wyjątkowej artystki, ale również zetknąć się z sztuką, w której widz może wyjść z roli widza i stać się twórcą. Otwarcie toruńskiej wystawy odbędzie się 8 marca 2019 roku, a Marina Abramović pojawi się na nim osobiście.

Nie wiesz, jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się!

Przeczytaj także:  Śladami Fryderka Chopina po Majorce.