Strona główna Ciekawostki Lotnisko z największym krytym wodospadem świata       

Lotnisko z największym krytym wodospadem świata       

0
Lotnisko z największym krytym wodospadem świata       

Najciekawsze lotnisko na świecie? Już do 17 kwietnia bez wątpienia będzie nim Jewel Changi Airport w Singapurze. Podróżujący będą mogli poczekać na samolot pośród gęstych zarośli, imitacji lasu oraz największego krytego wodospadu.

Budynek singapurskiego lotniska przypomina wielkiego, przeszklonego pączka z dziurką. Nie bez przyczyny dach ma taki, a nie inny kształt – przez otwór, znajdujący się na środku, wpływa woda deszczowa, która zasila wodospad. W przypadku silnych opadów, ulew i burz, wodospad nabierze prędkości i będzie odwzorowywał siłę deszczu. Maksymalna przepustowość wynosi nawet 37854 litrów na minutę.

Po co wodospad na lotnisku? Z jednej strony atrakcja może wydawać się marnotrawstwem funduszy. Z drugiej strony, lotnisko przekonuje o użyteczności i wielu funkcjach, jakie pełni wodospad. Przede wszystkim, woda ma wpłynąć na jakość powietrza i obniżenie temperatury na lotnisku. Wodospad jest tak naprawdę systemem Rain Vortex, który odpowiada za ochłodzenie wnętrza. Co więcej, woda będzie wykorzystywana przy pracach budowlanych oraz będzie nawadniała pobliski las i park.

Las, który również znajduje się wewnątrz lotniska.

fot: źródło
fot: źródło

Singapur ponownie zaskoczył i nie tylko umieścił olbrzymich rozmiarów wodospad na lotnisku, ale także otoczył go roślinnością przypominającą lasy amazońskie. Stworzona dżungla świetnie dopasowuje się do wodospadu i uzupełnia ten nietypowy wystrój wnętrza. Wśród gęstych zarośli turyści odkryją sklepy, restauracje i inne typowe dla lotnisk miejsca, jednak one także charakteryzują się infrastrukturą, dopasowaną do wodospadu. Czekający na samolot mogą mile spędzić czas, spacerując pośród lasu, podziwiając wodospad. Efektywny będzie nie tylko za dnia, ale również w nocy – wówczas przewidziano organizowanie spektakularnych pokazów z wykorzystaniem światła i dźwięku.

Jakie inne lotnisko może poszczycić się tak oryginalnym pomysłem?

– Projektując Jewel staraliśmy się oddać charakter Singapuru jako “miasta w ogrodzie”. Lotnisko Changi to olbrzymi węzeł tranzytowy. Tworząc tu interaktywny plac o charakterze miejskiego rynku, połączyliśmy funkcje transportowe z rekreacyjnymi. Rozległe ogrody wewnętrzne, obiekty wodne, a także sklepy, restauracje czy hotel tworzą w sumie miasto-lotnisko – mówi Moshe Safdie, szef Safdie Architecta, które odpowiada za projekt lotniska.

Nietypowy projekt nie tylko pozwala urozmaicić oczekiwanie turystów, ale również wpisuje się w ekologiczne budownictwo. Dlatego też lotnisko Jewel Changi otrzymało Green Mark Platinum – wyróżnienie, które w Singapurze przyznaje się projektom architektonicznym, które zakładają dbałość o naturę i wykorzystanie jej elementów.

fot: źródło
fot: źródło

Jesteś z Katowic? Koniecznie odwiedź f7katowice.pl
Jesteś z Krakowa? Koniecznie odwiedź f7krakow.pl
Jesteś z Gdańska? Koniecznie odwiedź f7gdansk.pl
Jesteś z Poznania? Koniecznie odwiedź f7poznan.pl
Jesteś z Łodzi? Koniecznie odwiedź f7lodz.pl
Jesteś z Wrocławia? Koniecznie odwiedź f7wroclaw.pl
Jesteś z Warszawy? Koniecznie odwiedź f7warszawa.pl
Interesuje Cię sport? Koniecznie zaglądaj do f7sport.pl

Artykuł: źródło