Strona główna Ciekawostki Leśny tramwaj kursował po stolicy

Leśny tramwaj kursował po stolicy

0
Leśny tramwaj kursował po stolicy
fot: źródło

Niedawno pisaliśmy o lesie w pociągu Kolei Dolnośląskich. Tymczasem w podobnym czasie, podobny pomysł został zrealizowany w Warszawie. W mieście pojawił się zielony tramwaj.

Trawa, drzewa, kwiaty, a nawet leśne zwierzęta – to wszystko można było spotkać w jednym z warszawskim tramwaju linii LAS. Nietypowy pojazd kursował 27 kwietnia, łącząc Tarchomin Kościelny z centrum miasta. Warszawiacy podróżowali pomiędzy zielenią, zaskoczeni spoglądali na liście wyłaniające się zza foteli. Ich konsternację rozwiewały ulotki, które tłumaczyły obecność lasu w tramwaju.  Oprócz leśnych dekoracji tramwaje wypełnione były informacjami związanymi z ochroną środowiska.

Przeczytaj: Las w pociągu. Nietypowe zaproszenie do Zamku Książ.

Tramwaj jest jednym z ekologicznych środków transportu, o czym ta oryginalna akcja miała przypomnieć. Zwrócono również uwagę mieszkańcom na rolę przyrody – ile tlenu produkuje jedno drzewo? Odpowiedź na te i inne pytania można było znaleźć pośród krzewów w leśnym pociągu. Warszawa wykorzystała zielony tramwaj do pochwalenia się ciągle rozrastającymi się zielonymi torowiskami. Na ten moment w mieście jest prawie 22 kilometrów torowisk, które obsadzone są trawą i rozchodnikiem. Kolejne kilometry zielonych tras pojawiają się w m.in. na Białołęce, Gocławiu i w Wilanowie.

Obsadzona wokół trawa nie tylko nadaje torowiskom estetyczniejszego wyglądu i odpowiada za więcej zieleni w mieście. Przede wszystkim pełni funkcje wyciszające – rośliny pomiędzy szynami mogą obniżyć dźwięki wydawane przez tramwaje o kilka decybeli. Trawa zasiana na torowisku sprzyja filtrowaniu spalin oraz obniża temperaturę otoczenie, wchłaniając wilgoć. To proste rozwiązanie jest dość efektowne i niesie wiele zalet, o czym nie zapominają Tramwaje Warszawskie, które dbają o rozbudowę kolejnych zielonych torowisk. Nie jest to jedyny krok w stronę ekologii – wymieniane są samochody, które biorą udział w pracach serwisowych pojazdów komunikacji miejskiej. Celem jest posługiwanie się jedynie autami z napędem elektrycznym, aby zmniejszyć ilość wywarzanych spalin.

Ważne kwestie zostały poruszone w ciekawy i efektowny sposób. Las zorganizowany w przestrzeni tramwajowej zwrócił uwagę wszystkich mieszkańców, przede wszystkim najmłodszych. Specjalnie dla nich w tramwaju odbyły się animacje. Za akcję odpowiadały Tramwaje Warszawskie  oraz Lasy Miejskie-Warszawa. Czy możemy się spodziewać podobnych, leśnych tramwajów w innych polskich miastach?

fot: źródło
fot: źródło
fot: źródło

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedź się tutaj!

Jesteś z Katowic? Koniecznie odwiedź f7katowice.pl
Jesteś z Krakowa? Koniecznie odwiedź f7krakow
Jesteś z Gdańska? Koniecznie odwiedź f7gdansk.pl
Jesteś z Poznania? Koniecznie odwiedź f7poznan.pl
Jesteś z Łodzi? Koniecznie odwiedź f7lodz.pl
Jesteś z Wrocławia? Koniecznie odwiedź f7wroclaw.pl
Jesteś z Warszawy? Koniecznie odwiedź f7warszawa.pl