Strona główna Fakty Kult rozpoczyna rok akustyczną trasą!

Kult rozpoczyna rok akustyczną trasą!

0
Kult rozpoczyna rok akustyczną trasą!

Wygląda na to, że początek roku 2019 jest dla mnie jednym wielkim nostalgicznym powrotem. Jeszcze dziś popełniłem tekst o trasie koncertowej Metallica Symfonicznie (do przeczytania tutaj), a wygląda na to, że to nie koniec powrotów. Na tej samej kasecie ze wspomnianym w poprzednim tekście Orionem znajdowały się też utwory Kazika Staszewskiego. Mało tego, pierwszy koncert na którym kiedykolwiek byłem to właśnie Kult. W 2019 ich ponadczasowość wciąż trwa, a sami muzycy wystąpią na trasie Kult Akustik.

Rewelacyjne projekty szyldów ze strony studentów poznańskiego ASP! 

Od przeszło 30 lat grupa założona przez Kazika Staszewskiego i Piotra Wieteskę nie traci na popularności. Kolejne pokolenia słuchaczy doceniają KULT za prowokacyjne, buntownicze teksty, charakterystyczne brzmienie i młodzieńczą zadziorność. Od początku istnienia zespołu powstało sporo piosenek, niektóre na fonograficzną premierę czekały wiele lat, inne w ogóle nigdy nie pojawiły się na oficjalnych albumach zespołu. Od samego początku antysystemowe teksty Kazika poruszały ważne problemy związane z tożsamością, wiarą czy porządkiem społecznym, a jego charyzma przyciągała na każdy koncert rzesze wiernych fanów. W styczniu oraz lutym 2019 Kult po raz kolejny zaprezentuje fanom swoje najważniejsze utwory w akustycznych aranżacjach.

Polska jest ważna, bronić jej trzeba.
Kto broni Polski, idzie do nieba.
Polska jest piękna, za nią stać trzeba.
A ten, co nie chce stać.
Ten diabłu się sprzedał.

Jesteś z Łodzi? Koniecznie odwiedź f7lodz.pl

Zespół powstał w lutym 1982 roku w Warszawie. Jego założycielami byli wokalista (a później także saksofonista) Kazik Staszewski i basista Piotr Wieteska. Obydwaj grali wcześniej w zespole Poland, jednym z pierwszych punkowych zespołów w Polsce. Pierwszy skład uzupełnili gitarzysta Tadeusz Bagan i perkusista Darek Gierszewski. Kult zadebiutował na scenie 7 lipca 1982 roku w warszawskim klubie Remont. Już po tym koncercie doszło do pierwszej zmiany, miejsce Gierszewskiego (trafił później do Daabu) zajął Norbert Kozakiewicz. Dołączył też gitarzysta Alek Januszewski. W tym składzie Kult istniał tylko trzy miesiące. We wrześniu 1982 r., dwukrotnie wystąpił podczas pożegnalnych koncertów Brygady Kryzys w warszawskiej Rivierze. Miesiąc później odeszli Januszewski (założył Gardenię; w późniejszych czasach tworzył też okładki płyt, m.in. Aya RL czy Siekiery) i Bagan, a ich miejsce zajęli gitarzysta Piotr Morawiec i klawiszowiec Janusz Grudziński. Zresztą w pierwszych latach istnienia Kult nie grał wielu koncertów, a niemal na każdy z nich przygotowywał nowy repertuar. Powstało sporo piosenek, niektóre na fonograficzną premierę czekały wiele lat, inne w ogóle nigdy nie pojawiły się na oficjalnych fonogramach zespołu. Od samego początku antysystemowe teksty Kazika poruszały ważne problemy związane z tożsamością, wiarą czy porządkiem społecznym.

Kult Akustik 2019 trasa:

Jeden z koncertów jest w całości dostępny na youtube, jednak to tylko namiastka tego typu wydarzenia. Zespół zaplanował łącznie 12 koncertów w 10 polskich miastach. Zachęcam więc żeby nie poprzestawać na domowym odsłuchu i jeśli macie taką możliwość wybrać się na spotkanie z kultowym zespołem w akustycznej aranżacji. Polecam ja, zakochany w zespole 10 latek, jak i ja dzisiejszy.

źródło: strona artysty

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się TUTAJ! ?