Krakowska Nagroda Górska i Wspinaczkowa – po raz pierwszy w historii

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

Krakowski Festiwal Górski co roku przyciąga rzeszę wspinaczy, alpinistów, trekkersów, skitourowców, biegaczy górskich, grotołazów – jednym słowem ludzi, którzy najlepiej czują się w górach. Dlaczego więc tak licznie odwiedzają centrum zatłoczonej aglomeracji? Dlatego, że Kraków to miasto od lat wyjątkowo silnie związane ze środowiskiem alpinistycznym – z racji historii i położenia, a KFG to jedna z nielicznych okazji, by spotkać się i porozmawiać o swoich przygodach, obejrzeć inspirujące filmy oraz posłuchać wybitnych sportowców, którzy opowiadają o przeżyciach, przygodach i sukcesach z minionego sezonu.

Droga do tych wspinaczkowych sukcesów to nierzadko ciężki, mozolny trening, a także ból i wyrzeczenia. Przy tym determinacja i upór. Ambicja, odwaga i podążanie za niemożliwym. Ale tak właśnie osiąga się życiowe cele i tak powstają przełomowe przejścia, o których pamięta się przez lata.

- Advertisement -

Postanowiliśmy wyrazić szacunek dla tych, którzy mają wizję i nie boją się jej realizować, a przy okazji robią fenomenalne rzeczy – takie, które nierzadko zostawiają trwały ślad w historii wspinania – mówią organizatorzy festiwalu i redakcja wspinanie.pl. Nagrody mają być wyróżnieniem i przed wszystkim docenieniem wybitnych sportowców. Chcielibyśmy  w ten sposób podkreślać to, co we wspinaniu pozytywne, inspirujące i twórcze.

Na tegorocznym Krakowskim Festiwalu Górskim wręczone zostaną trzy nagrody:

Krakow Mountain Award / Krakowska Nagroda Górska – za wyczyn roku
Krakow Climbing Award – Lifetime Achievement / Krakowska Nagroda Wspinaczkowa – za wkład w historię wspinania i osiągnięcia wspinaczkowe
Krakow Climbing Award – Best Season 2018 / Krakowska Nagroda Wspinaczkowa – za osiągnięcia w mijającym sezonie

Już w tej chwili wiadomo, że Krakow Climbing Award – Life Achievement, trafi do tegorocznego gościa KFG, Jerry’ego Moffatta. Brytyjczyk był nie tylko jednym z liderów wspinania lat. 80 i 90. XX w. Był niesamowicie ambitny i zdeterminowany. Tzw. wspinaczkowy freak – w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Tytan treningu, marzący o łamaniu barier i podbijaniu świata. Lista dokonań Brytyjczyka dowodzi, że wybór takiej drogi życiowej był strzałem w dziesiątkę. Sylwetka Jerry’ego Moffatta przedstawiona jest TUTAJ.

Na nagrodę składa się statuetka zaprojektowana przez artystę, rzeźbiarza Jacka Dudka oraz czek na kwotę 4000 zł. Głównym partnerem nagrody jest Miasto Kraków –  Gospodarz KFG. Nagrodę wsparł również główny sponsor festiwalu – PZU.
Kto otrzyma pozostałe dwa wyróżnienia? O tym dowiecie się już podczas 16. KFG, w dniach 28 listopada – 2 grudnia. Ceremonia wręczenia zaplanowana jest na sobotni wieczór, 1 grudnia, a uczestniczyć w niej będą m.in. Krzysztof Wielicki oraz Piotr i Adam Pustelnik. Zapraszamy!

 

 

 

Nie wiesz, jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się TUTAJ.

Bądź na bieżąco! Odwiedź City Rozrywka.