Kraków: trwa konkurs na sylwestrową instalację artystyczną!

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

W tym roku formuła Sylwestra w Krakowie znacząco się zmienia względem tej, do której przywykliśmy w ciągu ostatnich lat, ale Sylwester w Krakowie odbędzie się. Nie będą to wielkie, widowiskowe, spektakularne koncerty na Rynku Głównym i na miejskich placach. Będzie to przegląd instalacji audiowizualnych krakowskich artystów. 

To będzie całkowicie inna noc sylwestrowa. Bez grupowego świętowania, bez wspólnego śpiewu i odliczania ostatnich sekund do północy. To będzie Sylwester pełen sztuki. KBF zachęca wszystkich krakowskich artystów do wzięcia udziału w konkursie na przegląd instalacji audiowizualnych. Zgłoszenia do konkursu można przesyłać do 15 listopada. 10 najlepszych pomysłów zostanie zaprezentowanych w ostatnią noc starego roku na krakowskich placach.

Zamiast imprez sylwestrowych, które miasto Kraków organizowało w wielu placówkach Krakowa, w tym nieszczęsnym roku urzędnicy zachęcają artystów do udziału w konkursie na instalację audiowizualną. 

- Advertisement -

Dziesięć najlepszych instalacji audiowizualnych stanie na krakowskich placach i będzie je można oglądać na żywo na pożegnanie starego, pechowego dla większości z nas 2020 roku. 

Celem konkursu „Nowy Rok, nowa sztuka, nowe media” jest promocja sztuk wizualnych. Mogą w nim wziąć udział artyści mieszkający w Krakowie lub aglomeracji krakowskiej.

W tym roku bezpieczeństwo jest dla nas najważniejsze. Niestety musieliśmy zrezygnować z muzycznych scen i hucznych obchodów Sylwestra. W zamian zapraszamy na spacer śladem instalacji artystycznych, które będą zlokalizowane w różnych częściach miasta. Na razie nie zdradzamy szczegółów całego wieczoru i wielkiej niespodzianki, którą szykujemy na Rynku Głównym, ale do wspólnego przygotowania tej wyjątkowej nocy zapraszamy cały krakowski świat artystyczny! – zachęca Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

Każdy z dziesięciu laureatów otrzyma 10 tysięcy złotych na realizację swojego pomysłu. Instalacje staną na krakowskich placach. Między innymi na Powiśli 11, na plac Wolnica, na Rondzie Mogilskim czy Małym Rynku.

Nie możemy zorganizować koncertów, ale pamiętamy, że są artyści, którzy potrzebują wsparcia. Dlatego zdecydowaliśmy, że pieniądze przeznaczone na organizację Sylwestra wydamy na konkurs skierowany właśnie do nich – dodaje Michał Zalewski.

Czytaj: Wystawa „Alicja w Krainie Czarów. Ogród Świateł”

Artyści, którzy chcą wziąć udział w konkursie muszą zgłosić się do 15 listopada. Komisja konkursowa oceni przesłane projekty pod kątem artystycznym i wizualnym. Brane pod uwagę będzie także doświadczenie artysty w branży. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni 25 listopada. 

Zaproponowane przez artystów konstrukcje nie mogą być większe niż pięć metrów. Jedna osoba lub firma może przysłać maksymalnie trzy projekty w oddzielnych zgłoszeniach – mówi Maja Łopuszańska z Krakowskiego Biura Festiwalowego.

– To okazja, by pokazać swoją pracę i uczynić ją symbolicznym gestem pożegnania starego roku lub powitania nowego. Chcemy w ten sposób wesprzeć lokalnych twórców sztuk audiowizualnych i zaprezentować ich dzieła większej publiczności – dodaje Izabela Błaszczyk, dyrektor KBF.

Najważniejsze informacje to adres, pod który do 15 listopada 2020 roku można przesyłać zgłoszenia https://ankieta.biurofestiwalowe.pl/468538?lang=pl oraz wymiary konstrukcji, które nie mogą być wyższe niż pięć na pięć metrów. Jedna osoba lub firma może przesłać maksymalnie trzy projekty w oddzielnych zgłoszeniach. Warto też wejść na stronę internetową kbf.krakow.pl.

Do udziału w konkursie zapraszają Miasto Kraków i KBF.

Czytaj: Znana cukiernia w Krakowie prosi mieszkańców o pomoc. “Pomóżcie nam stanąć na nogi”