Kraków najprzyjaźniejszym wychowywaniu dzieci miastem

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

Marzycie o kochającej rodzinie i nie znaleźliście jeszcze wymarzone miejsca na ziemi? Okazuje się, że tym idealnym miejscem na założenie rodziny jest Kraków. Tak wynika z rankingu najprzyjaźniejszych wychowaniu dzieci miejscowości w Europie.

Kraków znalazł się w europejskiej czołówce oraz na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o krajowe podwórko, w kategorii najlepszych miast do założenia rodziny i wychowywania dzieci – tak wynika z rankingu przygotowanego przez aplikację do nauki języków Preply.

Aż 131 miejscowości w Europie poddano ocenie, analizując warunki i jakość życia, jakie oferują one w obszarze edukacji, zdrowia, bezpieczeństwa, organizacji czasu wolnego i stylu życia. Najwyższą pozycję z polskich miast zajął Kraków, a stawkę zamykają Katowice i dwa brytyjskie miasta: Coventry i … Londyn. Badanie przeprowadziła międzynarodowa platforma edukacyjna Preply.

- Advertisement -

„Nie ukrywam, że jestem dość zaskoczona tak wysoką pozycją, ale coś w tym może być, patrząc chociażby na przedszkole, w którym pracuję, które oferuje dzieciom szeroką gamę zajęć dodatkowych – są to zajęcia z rytmiki, muzyki, akrobatyki czy programowania” – mówiła przedszkolanka z jednej z placówek w Nowej Hucie.

Czytaj: Park Szwedzki – doskonałe miejsce na spacer, trening lub odpoczynek

Kraków wypadł najlepiej w kategorii „czas wolny i styl życia”. Wszystko dzięki wielu różnorodnym przestrzeniom rekreacyjnym, takich jak muzea, parki czy obiekty sportowe. 

Z kolei krakowscy rodzice co to tak wysokiej pozycji Małopolski mają mieszane odczucia.

„Jest dużo placów zabaw tutaj, odpowiednich dla dzieci. Z takich kulturowych spraw, to wydaje mi się, że jeszcze nie ma w Krakowie wielu na przykład interaktywnych muzeów, gdzie mogłabym zabrać małe dzieci do lat trzech” – powiedziała jedna z mam.

„Możemy pochwalić, że jest dużo dróg dla rowerów i sporo parków. Jest za to mały problem, jeśli chodzi o przedszkola i żłobki. Bywają problemy kadrowe, często zmieniają się wychowawczynie” – dodała kolejna.

Czytaj: W Krakowie otwiera się Królicza Kawiarnia

Wśród najprzyjaźniejszych wychowaniu dzieci europejskich miast znalazły się jeszcze trzy miasta z Polski: w pierwszej trzydziestce uplasował się Poznań i Gdańsk, a dalej Łódź. Najniższą pozycję w zestawieniu zajął Londyn, który stracił wiele punktów za wysokie wskaźniki przestępczości oraz wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza.