Kraków inwestuje w kolejne elektrobusy

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

Już niedługo po krakowskich drogach będzie jeździć jeszcze więcej autobusów elektrycznych.

MPK SA w Krakowie ogłosiło wczoraj przetarg na dostawę 20 sztuk autobusów komunikacji miejskiej zasilanych energią elektryczną, w tym 7 sztuk pojazdów przegubowych i 13 sztuk standardowych o długości 12 metrów. Producenci zainteresowani dostawą tych pojazdów będą mieli czas do 26 kwietnia 2022 roku na złożenie ofert.

O wyborze najlepszej oferty będzie decydować nie tylko cena i parametry techniczne, ale także termin dostawy. Producent, który zadeklaruje wcześniejszy termin niż 12 miesięcy otrzyma dodatkowe punkty.

- Advertisement -

Wszystkie zamówione autobusy elektryczne będą niskopodłogowe i wyposażone w klimatyzację, wydzieloną przestrzeń oraz platformę dla osób poruszających się na wózkach, monitoring i porty USB do ładowania smartfonów. Każdy pojazd będzie wyposażony w trzy sposoby ładowania: przez wtyczkę oraz przez pantograf, który umożliwi ładowanie szybkie oraz wolne. Warto podkreślić, że wszystkie systemy i urządzenia funkcjonujące w autobusie, w tym ogrzewanie, będą zasilane wyłącznie energią elektryczną.

Czytaj: Dołącz do świetnej biegowej przygody – Biegi w Szczawnicy 2022!

Nowe bezemisyjne autobusy będą kierowane na trasy w rejonie Alei Trzech Wieszczów, a więc tam, gdzie najczęściej dochodzi do przekroczenia dopuszczalnych norm zanieczyszczenia powietrza.

Zakup autobusów będzie wymagał przygotowania kolejnych stanowisk do ich ładowania na terenie zajezdni Wola Duchacka. MPK SA przygotowuje się także do budowy kolejnych stacji do szybkiego ładowania baterii na terenie miasta.

Czytaj: Unikatowy ośrodek edukacyjny: Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport

Zakup 20 autobusów będzie dofinasowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Umowa przyznająca MPK SA w Krakowie dotację w wysokości 41,7 mln została podpisana 31 grudnia 2021 roku. Dzięki temu koszty związane z realizacją tego przedsięwzięcia w prawie 80 proc. będą pochodzić z bezzwrotnej dotacji.

Po dostawie 20 elektryków flota autobusów bez-emisyjnych w Krakowie wzrośnie do prawie 100.