Kolejny międzynarodowy sukces Olgi Tokarczuk

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

National Book Award to jedna z najbardziej prestiżowych nagród literackich w USA. Powieść Olgi Tokarczuk pt. Bieguni znalazła się w finałowej piątce.

Do tej pory nagradzano pisarzy amerykańskich, natomiast tegoroczna edycja dopuszcza również tłumaczenia. „W tym roku zamiast nagradzania jedynie najlepszej amerykańskiej literatury, nagrodzimy także najlepszą literaturę w Ameryce.” – tymi słowami Lisa Lucas, dyrektor National Book Foundation wyjaśnia zmianę zasad. Nagrody przyznawane są w pięciu kategoriach: literatura piękna, literatura faktu, poezja, literatura młodzieżowa i tłumaczenie. I to właśnie w  tłumaczeniach można znaleźć powieść Olgi Tokarczuk w przekładzie Jennifer Croft.

https://www.facebook.com/OlgaTokarczukProfil/posts/1774308006031162?__xts__[0]=68.ARCXhtXZQZrO1R2Ph4SBYPTRXqc6usgJXUNvThsJO8gSo6F8jZFVoSJta4Dz9caatHc21YCJen9_oWKxs1Q52fGPIw-tS2NWEoFoA2KCrct8QsiZ5uPR03keD8H7Q3-6Yel5f1W5ifaYl-3Mf16njbseJ46p-b9_os2LsnYc5QYv3-Z1EELE7g&__tn__=-R

- Advertisement -

 

O prestiżu konkursu świadczy jego długoletnia działalność – National Book Award przyznaje nagrody już od 1950. Czy tegoroczną edycję Olga Tokarczuk opuści ze statuetką w ręce?

Przeczytaj także: Festiwal OFF CINEMA powraca do Poznania.

Nie byłby to pierwszy raz, podczas którego powieść Bieguni osiągnęłaby sukces na taką skalę. Olga Tokarczuk zebrała szereg nagród, niedawno znalazła się wśród 46 kandydatur do nagrody zwanej jako „Alternatywny Nobel”. Informacje o kolejnych sukcesach przeplatają głosy wróżące również tradycyjną Nagrodę Nobla. O tym wyjątkowym wyróżnieniu  zaczęło się mówić już po otrzymaniu przez Tokarczuk Bookera.

„Jestem pierwszą polskojęzyczną pisarką, która wygrywa tę międzynarodową nagrodę. Wierzę jednak, że literatura jest stworzeniem, które rodzi się w jednym języku i może odrodzić się w innym.”

W ten sposób wzruszona Tokarczuk dziękowała tłumaczce. Dzięki świetnemu przekładowi Bieguni osiągają sukcesy na światową skalę. Jurorzy Bookera wyrażali się wyjątkowo pochlebnie o tej powieści, nazywali ją „rogiem obfitości pełnym rozkoszy”, wskazywali, że „śpiewa, buzuje, skrzy się radością i doskonałością”. Czy można się lepiej wyrazić o książce?

Chciałabym, aby National Book Award było tylko kolejnym krokiem w drodze do Nagrody Nobla. Polska proza wyjątkowo długo czekała na międzynarodowy rozgłos i zachwyt, a obecnie Olga Tokarczuk go gwarantuje. 14 listopada dowiemy się, czy National Book Award trafi do Tokarczuk.

fot: źródło

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się tutaj ? 

Koniecznie odwiedź naszą stronę o zdrowiu – f7zdrowie.pl

Jesteś z Katowic? Koniecznie odwiedź f7katowice.pl
Jesteś z Krakowa? Koniecznie odwiedź f7krakow
Jesteś z Gdańska? Koniecznie odwiedź f7gdansk.pl
Jesteś z Poznania? Koniecznie odwiedź f7poznan.pl
Jesteś z Łodzi? Koniecznie odwiedź f7lodz.pl
Jesteś z Wrocławia? Koniecznie odwiedź f7wroclaw.pl
Interesują Cię wszystkie miasta? Koniecznie zaglądaj do f7city.pl