W Katowicach powstało Miejskie Centrum Kultury

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

Miejskie Centrum Energii zostało otwarte 22 września w ramach IV Dni Energii Miasta Katowice. Katowicki samorząd postanowił stworzyć takie miejsce specjalnie dla mieszkańców. To placówka, w której można pozyskać informacje na temat zmiany sposobu ogrzewania w mieszkaniach i o tym, jak oszczędzać energię w codziennym życiu. Każdy Katowiczanin zostanie poinformowany o dostępnych dotacjach dotyczących źródeł ciepła. Będzie można także złożyć wniosek o wymianę pieca. 

Miejskie Centrum Energii (MCE) zlokalizowane jest przy ul. Młyńskiej 2, w lokalu z witryną i jest dostępne prosto z ulicy. Każdy mieszkaniec Katowic może tam zajrzeć i zdobyć potrzebne informacje bez konieczności udawania się do wydziałów Urzędu Miasta (przyznajmy, że nikt nie lubi chodzić do takich miejsc).

- Advertisement -
Zdjęcie: www.facebook.com/MiejskieCentrumEnergiiwKatowicach

Na parterze znajduje się punkt konsultacyjny oraz kącik dla dzieci, a na antresoli mieści się część wystawowa i warsztatowa.

Zdjęcie: www.facebook.com/MiejskieCentrumEnergiiwKatowicach

Jesteśmy liderem w województwie śląskim jeśli chodzi o zakres realizowanych projektów mających na celu poprawę jakości powietrza. Dofinansowujemy wymianę systemów grzewczych na ekologiczne, wprowadziliśmy zwiększone dopłaty do zakupu opału dla najmniej zamożnych osób, realizujemy wiele projektów termomodernizacji. Chcemy z tymi wszystkimi informacjami trafić do jak najszerszej grupy mieszkańców, ułatwiać im zapoznanie się z możliwościami, ale też budować wiedzę na tematy związane z nowymi technologiami w ogrzewnictwie czy sposobami oszczędzania energii. Im większa świadomość mieszkańców, tym większy efekt osiągną nasze działania – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

„MCE jest częścią referatu zarządzania energią w wydziale kształtowania środowiska Urzędu Miasta Katowice, który na co dzień zajmuje się akcjami informacyjnymi, doradczymi i edukacyjnymi dotyczącymi poprawy jakości powietrza oraz efektywności energetycznej” – informuje portal mojekatowice.pl.

W Centrum dostępne będą nie tylko szczegółowe informacje o miejskich programach wsparcia, ale także o innych projektach na szczeblu województwa i kraju m.in. o programie „Czyste Powietrze”.

W Miejskim Centrum Energii Katowiczanie dowiedzą się kiedy należy wymienić stary kocioł opalany węglem, poznają sposób działania różnych instalacji, zwłaszcza opartych o odnawialne źródła energii, dowiedzą się czym jest uchwała anty smogowa i jakie paliwa można stosować do ogrzewania mieszkań, także dowiedzą się czym różni się dom pasywny od nisko energetycznego i co to jest zielona energia. W tym miejscu będzie można także złożyć wniosek o wymianę pieca. Z roku na rok w Katowicach jest coraz większe zainteresowanie wymianą starych pieców na ekologiczne. Będzie można uzyskać wszystkie informacje na temat dotacji do wymiany pieca.

Planowane są wystawy, warsztaty i współpraca z doradcami energetycznymi działającymi w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

– Chcielibyśmy organizować spotkania z mieszkańcami na temat tego, w jaki sposób mogą wpłynąć na poprawę jakości powietrza w Katowicach i jak zwiększyć efektywność energetyczną we własnych gospodarstwach domowych – mówi Daniel Wolny, Kierownik Referatu Zarządzania Energią i pomysłodawca MCE.

Projekt wnętrz i identyfikacja wizualna MCE oraz prezentowana wewnątrz wystawa powstały we współpracy z Wzorro Design z Katowic. W aranżacji użyto m.in. naturalnych materiałów, takich jak korek czy sklejka oraz roślin doniczkowych, które oczyszczają powietrze.

Zdjęcie: www.facebook.com/MiejskieCentrumEnergiiwKatowicach
MCE będzie działało w takich samych godzinach jak Biuro Obsługi Mieszkańca czyli od 7.30 do 15.30 od wtorku do piątku i od 7.30 do 17 w poniedziałki.
Zdjęcie: www.facebook.com/MiejskieCentrumEnergiiwKatowicach
źródło: UM Katowice

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedź się tutaj 🙂 

Koniecznie odwiedź naszą stronę o zdrowiu – f7zdrowie.pl

Jesteś z Katowic? Koniecznie odwiedź f7katowice.pl
Jesteś z Krakowa? Koniecznie odwiedź f7krakow
Jesteś z Gdańska? Koniecznie odwiedź f7gdansk.pl
Jesteś z Poznania? Koniecznie odwiedź f7poznan.pl
Jesteś z Łodzi? Koniecznie odwiedź f7lodz.pl
Jesteś z Wrocławia? Koniecznie odwiedź f7wroclaw.pl
Interesują Cię wszystkie miasta? Koniecznie zaglądaj do f7city.pl