Katar wydał 434 milionów dolarów na budowę Muzeum Narodowego.

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

Muzeum Narodowe Kataru stało się jednym z najbardziej niezwykłych obiektów, jakie powstały w tej dekadzie. Budynek zaprojektował  francuski architekt Jean Nouvel. Jego celem było jak najlepsze odwzorowanie kultury i historii kraju.

Projekt zgrabnie łączy odwołanie do nowoczesności i tradycji. Z jednej strony futurystyczny budynek pokazuje nowoczesność i postępowość Kataru, a z drugiej strony odwołuje się wprost do otaczającej kraj przyrody. Konstrukcją przypomina piaskową różę, która naturalnie wytwarza się na terenach pustynnych. Muzeum doskonale odwzorowuje ją kształtem i kolorem; samo w sobie zaczyna stanowić różę pośród pustyni. Rozkwitający, oryginalny obiekt otoczony piaszczystą pustką.

Muzeum ma powierzchnie większą niż 52 tys. metrów kwadratowych. Jest ogromnych rozmiarów – mieści w sobie sale wystawowe, audytorium, kino, restauracje, sklepy, kawiarnie. Gwarantuje dostęp do sztuki wysokiej, ale też zapewnia masową rozrywkę. Ten oryginalny i nietypowy obiekt otoczony został aż 114 rzeźbionymi fontannami. Stanowi jeden z najciekawszych budynków miasta Doha.

- Advertisement -

Przeczytaj: Nowojorskie metro w latach 70. i 80.

Wewnątrz kontynuowane jest nawiązanie do terenów pustynnych. Twórca chciał, aby zwiedzający w jak największym stopniu mogli odczuć naturę pustyni – dlatego też każda z wystawowych sal w całości utrzymana jest w piaszczystych barwach. Ekspozycje sięgają wstecz aż do powstawania Półwyspu Arabskiego. Jednym z najcenniejszych eksponatów jest Perłowy Dywan – znajduje się na nim 1,5 mln pereł; wzbogacono go także szmaragdami, diamentami i szafirami. Muzeum ma onieśmielać i zachwycać potęgą Kataru, przypominać o bogactwie i możliwościach kraju. Opowiada historię Kataru z wielu różnych perspektyw – rozwój ukazano poprzez zmiany kulturowe, społeczne, środowiskowe. Muzeum daje szeroki ogląd, korzysta z różnorodnych form przekazu – jedną z najbardziej spektakularnych jest kino.

Muzeum otwarto 28 marca 2019 roku. Inwestycja pochłonęła 434 miliony dolarów. O to efekty:

fot: źródło
fot: źródło
fot: źródło
fot: źródło

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedź się tutaj!

Jesteś z Katowic? Koniecznie odwiedź f7katowice.pl
Jesteś z Krakowa? Koniecznie odwiedź f7krakow
Jesteś z Gdańska? Koniecznie odwiedź f7gdansk.pl
Jesteś z Poznania? Koniecznie odwiedź f7poznan.pl
Jesteś z Łodzi? Koniecznie odwiedź f7lodz.pl
Jesteś z Wrocławia? Koniecznie odwiedź f7wroclaw.pl
Jesteś z Warszawy? Koniecznie odwiedź f7warszawa.pl