Strona główna Ciekawostki Jest takie miejsce w Polsce..

Jest takie miejsce w Polsce..

0
Jest takie miejsce w Polsce..
W tym roku przypada setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Narodowe Święto Niepodległości od 1989 ponownie jest dniem wolnym od pracy. Cały kraj skupia się na celebrowaniu, które z roku na rok wydaje się być coraz mniej świętowaniem a bardziej agresywnymi manifestacjami. Jest jednak takie miasto w Polsce, gdzie 11 listopada kojarzy się tylko i wyłącznie z radością, kolorowymi pochodami, koncertami i rogalami.

Dzień Świętego Marcina to świąteczny dzień obchodów religijnych obchodzony 11 listopada. Święty Marcin to patron hotelarzy, jeźdźców, kapeluszników, kowali, krawców, młynarzy, podróżników ale przede wszystkim dzieci. Święto wywodzi się z Węgier, gdzie obchodzone jest 8 oraz 9 listopada, ale w pozostałych krajach datą celebracji jest właśnie 11 listopada.

Wśród 100 najlepszych filmów nieanglojęzycznych są aż dwa polskie. Przeczytaj jakie!

W Poznaniu w Dniu św. Marcina na ulicy Święty Marcin odbywa się festyn pod nazwą „Imieniny ulicy”. W swojej obecnej formie istnieje od 1994 roku, jednak tradycją nawiązuje do średniowiecznych obchodów tego święta. dniu Świętego Marcina wyrusza barwny korowód spod kościoła św. Marcina, pod przewodem osoby odgrywającej postać Świętego na koniu (na postać tę odbywa się casting). Za nim, na platformach lub pieszo, prezentują się różnego rodzaju grupy artystyczne. Pochód podąża ulicą Święty Marcin i kończy się pod Zamkiem Cesarskim, gdzie mają miejsce koncerty, kiermasz artykułów regionalnych i pokaz sztucznych ogni.

Corocznie w paradzie bierze udział kilkuset uczestników przebranych w kolorowe stroje, na szczudłach i przy dźwiękach muzyki. Barwny korowód rok w rok oglądają tysiące osób – poznaniaków i gości. O wyjątkowym charakterze 11 listopada w Poznaniu jest już głośno. Niektórzy przyjeżdżają do stolicy Wielkopolski specjalnie po to, by zobaczyć jak Święto Niepodległości łączy z imieninami ul. św. Marcin.

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się TUTAJ 🙂

Warto przypomnieć, że poznańskie imieniny ulicy nie są jedynymi obchodami tego typu w Europie. W wielu krajach tego dnia organizuje się parady czy ogniska  a dzieci dostają prezenty. O Dniu Świętego Marcina w innych krajach będziemy opowiadać i być może uda nam się zaprezentować wybrane elementy tradycji innych narodów.

Rogal świętomarcińskirogal marciński – rogal z nadzieniem z białego maku tradycyjnie przygotowywany w Poznaniu i niektórych częściach Wielkopolski z okazji Dnia Świętego Marcina (11 listopada). Rogale świętomarcińskie są głównym wypiekiem podczas obchodów dnia ulicy Święty Marcin w Poznaniu. Aby cukiernia mogła używać nazwy „rogale świętomarcińskie” lub „rogale marcińskie”, musi uzyskać certyfikat Kapituły Poznańskiego Tradycyjnego Rogala Świętomarcińskiego, która powstała z inicjatywy Cechu Cukierników i Piekarzy w Poznaniu, Izby Rzemieślniczej i Urzędu Miasta Poznania[3]. W 2015 certyfikat taki uzyskało 101 piekarni i cukierni.

2018 – POCHWAŁA WOLNOŚCI

Imieniny Ulicy 2018 są częścią całorocznego programu „Pochwała Wolności” w Centrum Kultury ZAMEK. Jego istotą jest refleksja nad ideą wolności oraz budowanie świadomej, aktywnej i odpowiedzialnej wspólnoty.

11 listopada 2018 Korowód Św. Marcina wyruszy z terenu Międzynarodowych Targów Poznańskich i przejdzie ulicą Bukowską przez Rondo Kaponiera do sceny usytuowanej na Placu Mickiewicza. Wezmą w nim udział animatorzy, artyści uliczni, muzycy, rekonstruktorzy oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych, szkół i grup nieformalnych. Reprezentowane będą poznańskie dzielnice: Stare Miasto, Łazarz i Jeżyce.

W namiocie na parkingu przed Zamkiem, odbędą się warsztaty dla świętujących rodzinnie Poznaniaków, a przy Alei Niepodległości można będzie wziąć udział w Kiermaszu Rogali Świętomarcińskich, na którym nie zabraknie stoisk z rękodziełem artystycznym.

Wieczorem Organizatorzy  zapraszają na koncert zespołu Lao Che, po którym niebo nad naszym miastem rozświetli pokaz laserowy.

Przeczytaj co się dzieje w Krakowie na F7Kraków!

Program:

10.30-13 warsztaty dla całych rodzin / namiot przed Zamkiem

11-21 kiermasz rogala / Al. Niepodległości od ul. Św. Marcin do ul. Fredry oraz Św. Marcin od ul. Kościuszki do Al. Niepodległości

12-20 pokaz filmów o dawnym Poznaniu / Sala Wielka

13.30 korowód od MTP (ul. Bukowska) do Pl. A. Mickiewicza

g. 14 przekazanie kluczy do miasta z udziałem Prezydenta Miasta Poznania / Pl. A. Mickiewicza

14.15 koncert Koło Jana / Pl. A. Mickiewicza

14.30 koncert Bubliczki / Pl. A. Mickiewicza

15-18 warsztaty z budowania Demonstronu dla młodzieży i dorosłych / namiot przed Zamkiem

20 koncert Lao Che / Pl. A. Mickiewicza

ok. g. 21.30 pokaz laserowy / Pl. A. Mickiewicza