Henning Larsen został nagrodzony za apartamenty Wave w Danii

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

Kopenhaska firma Henning Larsen Architects ukończyła The Wave, fantastyczny kompleks mieszkalny w kształcie fali, który wywołał zachwyt na skalę międzynarodową na długo przed ukończeniem projektu. 

Ten wielokrotnie nagradzany budynek, położony w duńskim mieście Vejle, został zaprojektowany jako przedłużenie jego otoczenia, od nabrzeża po toczące się, zalesione wzgórza wznoszące się z fiordu Vejle.

Rzeźbiarska sylwetka Wave składa się z pięciu zaokrąglonych wież, które tworzą nowy wizualny punkt orientacyjny dla miasta i są widoczne z kolei, drogi i morza. Dzięki wspaniałej lokalizacji z widokiem na promenadę i zatokę, charakterystyczny budynek zarówno szanuje, jak i kwestionuje potencjał tego obszaru.

- Advertisement -

Obejmujący obszar prawie 3,5 akrów, The Wave składa się z ponad stu luksusowych apartamentów wraz z nowym publicznym molo z przodu, które ma na celu ożywienie nabrzeża. Chociaż budowa kompleksu rozpoczęła się w 2006 roku, kryzys finansowy zahamował wszystkie postępy po ukończeniu tylko dwóch wież. Budowa została wznowiona na pozostałych trzech wieżach pod koniec 2015 roku.

Photography by Jacob Due via Henning Larsen Architects

Wieże w kształcie fali składają się z dziewięciu pięter i wyglądają identycznie, tworząc wrażenie jednolitego budynku. Piąta i ostatnia wieża fali została sfinalizowana w listopadzie 2018 roku.

„Tereny otaczające Vejle są wyjątkowe ze względu na wzgórza, które są rzadkością w Danii” – wyjaśnia Søren Øllgaard, partner i dyrektor ds. projektowania w Henning Larsen.

Photography by Jacob Due via Henning Larsen Architects

„Zaprojektowaliśmy The Wave jako uderzającą nową obecność w panoramie Vejle, która odzwierciedla i ucieleśnia okolicę. Czujemy, że nasz projekt łączy nasze własne współczesne projekty z silnym poczuciem lokalnej tożsamości.” – dodaje Henning Larsen.

Photography by Jacob Due via Henning Larsen Architects

Spektakularny budynek inspirowany naturą zyskał międzynarodową uwagę i nagrody jeszcze przed zakończeniem projektu. W 2009 roku dwie ukończone wieże The Wave zostały zwieńczone „budynkiem mieszkalnym roku” duńskiego magazynu handlowego Byggeri. Projekt zdobył także nagrodę ABB LEAF za innowacyjną architekturę w 2012 roku, a także prestiżową nagrodę Civic Trust Award w 2013 roku.

Photography by Jacob Due via Henning Larsen Architects

PRZECZYTAJ TAKŻE: Najlepsze zdjęcia podróżnicze tego roku. National Geographic Travel Photographer of the Year – f7city.pl

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedź się tutaj!

Jesteś z Katowic? Koniecznie odwiedź f7katowice.pl
Jesteś z Krakowa? Koniecznie odwiedź f7krakow.pl
Jesteś z Gdańska? Koniecznie odwiedź f7gdansk.pl
Jesteś z Poznania? Koniecznie odwiedź f7poznan.pl
Jesteś z Łodzi? Koniecznie odwiedź f7lodz.pl
Jesteś z Wrocławia? Koniecznie odwiedź f7wroclaw.pl
Jesteś z Warszawy? Koniecznie odwiedź f7warszawa.pl
Interesuje Cię sport? Koniecznie zaglądaj do f7sport.pl