Górnicy chcą podwyżek, ustępstwa się skończyły!

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

Polska Grupa Górnicza zaczęła pokazywać lepsze wyniki finansowe, więc związki zawodowe zażądały 10-procentowych podwyżek dla pracowników Polskiej Grupy Lotnicze. Dotąd związkowcy zgadzali się na ustępstwa odnośnie wynagrodzeń, jednak w końcu powiedzieli dość. 

Polska Grupa Górnicza to istny gigant, największa górnicza firma w Europie i największy producent węgla kamiennego w Unii. Daje pracę kilkudziesięciu tysięcy osobom. Przedsiębiorstwo powstało na gruzach Kompanii Węglowej i było sposobem na uratowanie całego sektora górniczego w Polsce.

- Advertisement -

PGG oficjalnie nie ujawniła swoich wyników finansowych za ubiegły rok. Nieoficjalnie, według danych przekazanych związkowcom, firma zamknęła rok z około 90-milionowym zyskiem netto.

Na początku lutego okazało się także, że Komisja Europejska zatwierdziła wart 5 mld złotych program wsparcia dla zamykanych kopalni w Polsce. Pomoc ma dotyczyć lat 2019-2023. Skoro finansowo PGG sobie radzi, a Bruksela nie rzuca kłód pod nogi, to można było się spodziewać, że o pieniądze upomną się też pracownicy.

I tak się stało. Związkowcy weszli w spór zbiorowy z przedsiębiorstwem. Średnie płace w 2017 r. wyniosły w PGG 6 tys. 538 zł. W minionym roku kopalnie węgla kamiennego wydały na płace 6,7 mld zł.

Związki z postulatem podwyższenia płac wystąpiły do zarządu w czwartek, 8 marca. Podpisali się pod nim działacze dwunastu działających w PGG central związkowych. Domagają się wzrostu średniego wynagrodzenia o 10%. Strona społeczna oczekiwała realizacji postulatów płacowych do 13 marca – w przeciwnym razie w spółce rozpocznie się spór zbiorowy.

– Zarząd spółki podejmie rozmowy ze związkami na ten temat – mówi Tomasz Głogowski, rzecznik PGG, która jest największym w UE producentem węgla kamiennego. Jego zdaniem średnia pensja brutto wyniosła w minionym roku 6565 zł, podczas gdy w 2016 r. było to 6237 zł. Gdyby zarząd przystał na żądania związkowców, pensje w PGG przekroczyłyby 7100 zł.

Za podniesieniem plac – według związkowców – przemawia co najmniej kilka argumentów.

  1. Brak chętnych do pracy w PGG z powodu niskich płac.
  2. Przez pięć ostatnich lat pracownicy nie mieli podwyżek, poświęcali swoje wynagrodzenia zgadzając się na zawieszenie czternastek na dwa lata.

– Teraz kiedy górnictwo wychodzi na prostą, górnicy chcą mieć z tego profity – powiedział Przemysław Skupin, szef Sierpnia 80 w PGG.

Źródło: businessinsider.com.pl/dziennikzachodni.pl/gazetakrakowska.pl/money.pl
Zdjęcie główne: pixabay.com

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Zmiany w Kodeksie pracy – szef będzie miał problem ze zwolnieniem pracownika.