Eksperci ostrzegają: POChP stanie się niedługo trzecią przyczyną zgonów.

Powiązane

Ekonomia kasyn online: Jak duże inwestycje kształtują branżę hazardową

Sektor kasyn online w Polsce odnotował ogromny wzrost, napędzany...

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Udostępnij

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP, ang. COPD) należy do głównych przyczyn przewlekłej chorobowości i umieralności na świecie. Aktualnie zajmuje 4. miejsce na liście przyczyn zgonów, a najpóźniej w kilkanaście lat będzie trzecią przyczyną zgonów, po chorobach serca i nowotworach. 

Przewlekła obturacyjna choroba płuc jest częstą chorobą, której można zapobiec i którą można skutecznie leczyć. A statystyki nie są dobre. Już teraz na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc choruje aż 2,5 mln Polaków, a ich liczba będzie się zwiększać wraz ze starzeniem się społeczeństwa i ciągłego narażania na czynniki ryzyka zachorowania.

- Advertisement -

POChP charakteryzuje się trwałym ograniczeniem przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Zwężenie oskrzeli powoduje ograniczenie przepływu powietrza przez drogi oddechowe.

Oskrzela u osoby zdrowej i chorej na POChP, zdjęcie: pochp.mp.pl

 

Głównym źródłem jest dym tytoniowy albo inne czynniki obecne we wdychanym powietrzu (np. produkty spalania drewna, pyły, opary i substancje drażniące) oraz zanieczyszczenia powietrza, zwłaszcza smog, który staje się w Polsce coraz większym problemem.

Niepokojące jest, że Polacy na ogół nie wiedzą wciąż, co to jest POChP. Jedna trzecia badanych nie zna objawów, a jedna czwarta nie potrafi podać jej przyczyn – powiedział prezes elekt Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc prof. Paweł Śliwiński dla tvp.info.pl.

Dlatego tak późno wykrywa się tę chorobę. Na tyle późno, że jej leczenie jest kosztowne i mniej skuteczne. Większość osób przez długi czas lekceważy objawy, takie jak kaszel, wypluwanie plwocin, duszność. 

PRZECZYTAJ TAKŻE: Co ludzie mówią przed śmiercią? Pielęgniarki słyszały te słowa tysiące razy.

Według prof. Śliwińskiego, u osób po 40. roku życia, które palą papierosy, czują duszność podczas wysiłku i dodatkowo kaszlą należy przeprowadzić podstawowe badanie służące do rozpoznania i oceny progresji POChP, czyli spirometrię. Pozwala ona ocenić stopień pojemności i wydolności płuc.

– Bez tego badania nie można rozpoznać POChP – podkreślił prof. Śliwiński, kierownik II Kliniki Chorób Płuc w Instytucie Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie dla tvp.info.pl.

Jeśli choroba nie zostanie w porę wykryta i nie zacznie być wcześnie leczona, dolegliwości będą się nasilały i dojdzie do sytuacji, że chory będzie odczuwał duszność nawet w momencie spoczynku.

Leczenie POChP zazwyczaj wymaga stosowania leków rozszerzających oskrzela. Poza lekami trzeba zrezygnować z palenia papierosów.

Źródło: pochp.mp.pl/PAP/tvp.info
Zdjęcie główne: pl.wikipedia.org