Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP, ang. COPD) należy do głównych przyczyn przewlekłej chorobowości i umieralności na świecie. Aktualnie zajmuje 4. miejsce na liście przyczyn zgonów, a najpóźniej w kilkanaście lat będzie trzecią przyczyną zgonów, po chorobach serca i nowotworach.
Przewlekła obturacyjna choroba płuc jest częstą chorobą, której można zapobiec i którą można skutecznie leczyć. A statystyki nie są dobre. Już teraz na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc choruje aż 2,5 mln Polaków, a ich liczba będzie się zwiększać wraz ze starzeniem się społeczeństwa i ciągłego narażania na czynniki ryzyka zachorowania.
POChP charakteryzuje się trwałym ograniczeniem przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Zwężenie oskrzeli powoduje ograniczenie przepływu powietrza przez drogi oddechowe.
Głównym źródłem jest dym tytoniowy albo inne czynniki obecne we wdychanym powietrzu (np. produkty spalania drewna, pyły, opary i substancje drażniące) oraz zanieczyszczenia powietrza, zwłaszcza smog, który staje się w Polsce coraz większym problemem.
– Niepokojące jest, że Polacy na ogół nie wiedzą wciąż, co to jest POChP. Jedna trzecia badanych nie zna objawów, a jedna czwarta nie potrafi podać jej przyczyn – powiedział prezes elekt Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc prof. Paweł Śliwiński dla tvp.info.pl.
Dlatego tak późno wykrywa się tę chorobę. Na tyle późno, że jej leczenie jest kosztowne i mniej skuteczne. Większość osób przez długi czas lekceważy objawy, takie jak kaszel, wypluwanie plwocin, duszność.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Co ludzie mówią przed śmiercią? Pielęgniarki słyszały te słowa tysiące razy.
Według prof. Śliwińskiego, u osób po 40. roku życia, które palą papierosy, czują duszność podczas wysiłku i dodatkowo kaszlą należy przeprowadzić podstawowe badanie służące do rozpoznania i oceny progresji POChP, czyli spirometrię. Pozwala ona ocenić stopień pojemności i wydolności płuc.
– Bez tego badania nie można rozpoznać POChP – podkreślił prof. Śliwiński, kierownik II Kliniki Chorób Płuc w Instytucie Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie dla tvp.info.pl.
Jeśli choroba nie zostanie w porę wykryta i nie zacznie być wcześnie leczona, dolegliwości będą się nasilały i dojdzie do sytuacji, że chory będzie odczuwał duszność nawet w momencie spoczynku.
Leczenie POChP zazwyczaj wymaga stosowania leków rozszerzających oskrzela. Poza lekami trzeba zrezygnować z palenia papierosów.
Źródło: pochp.mp.pl/PAP/tvp.info
Zdjęcie główne: pl.wikipedia.org