Ekran wyświetlający livestream z satelity NASA w centrum Nowego Jorku

0
819

Blu Marble to instalacja według projektu chillijskiego artysty Sebastiana Errazuriza. Dziś przy 159 Ludlow Street, w Nowym Jorku zostanie odsłonięty ogromny, owalny ekran o przekątnej 6 metrów wyświetlający zdjęcia przekazywane z satelity NASA. Telebim jest tak skonstruowany, żeby obserwator miał wrażenie, że znajduje się w kosmosie i obserwuje kulę ziemską. 

Cztery lata temu w ramach projektu edukacyjnego NASA udostępniała w sieci transmisję na żywo z jednej ze swoich satelit. Nagrania pochodzą z czterech kamer umieszczonych na zewnątrz urządzenia. Eksperyment przeprowadzono z myślą o amerykańskich szkołach średnich i ich uczniach. Celem projektu miało być m.in. zrozumienie zasad działania sprzętu wystawionego na promieniowanie kosmiczne i duże różnice temperatur. Sukces był tylko częściowy. Z powodów technicznych obraz często zanikał i uczniowie nie mieli do niego stałego dostępu. Zdarzało się, że trzeba było czekać kilka godzin na powrót transmisji. Jeśli ma się szczęście to stream można zobaczyć tutaj. 

Blue Marble, czyli projekt Errazuriza idzie o krok dalej. W tej wizualizacji nie będzie przerw i błędów. Za wyświetlany obraz odpowiedzialny jest specjalny bot, który korzystać będzie wybierał najlepszej jakości fotografie przesyłane przez NASA, a następnie tworzył z nich prezentację. Transmisję z satelity widoczna będzie w dzień i w nocy. Instalacja ma uświadamiać odbiorcy jak majestatyczna jest nasza planeta i że warto o nią dbać. Poza tym ma również przypominać jak niewielcy jesteśmy z perspektywy kosmosu.

Nazwa projektu to odwołanie do legendarnego The Blue Marble – zdjęcia wykonanego w 1972 roku przez załogę Apollo 17. Fotografia przedstawiała oświetloną Ziemię widzianą z odległości prawie 30 tys. kilometrów.