Ekran wyświetlający livestream z satelity NASA w centrum Nowego Jorku

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

Blu Marble to instalacja według projektu chillijskiego artysty Sebastiana Errazuriza. Dziś przy 159 Ludlow Street, w Nowym Jorku zostanie odsłonięty ogromny, owalny ekran o przekątnej 6 metrów wyświetlający zdjęcia przekazywane z satelity NASA. Telebim jest tak skonstruowany, żeby obserwator miał wrażenie, że znajduje się w kosmosie i obserwuje kulę ziemską. 

Cztery lata temu w ramach projektu edukacyjnego NASA udostępniała w sieci transmisję na żywo z jednej ze swoich satelit. Nagrania pochodzą z czterech kamer umieszczonych na zewnątrz urządzenia. Eksperyment przeprowadzono z myślą o amerykańskich szkołach średnich i ich uczniach. Celem projektu miało być m.in. zrozumienie zasad działania sprzętu wystawionego na promieniowanie kosmiczne i duże różnice temperatur. Sukces był tylko częściowy. Z powodów technicznych obraz często zanikał i uczniowie nie mieli do niego stałego dostępu. Zdarzało się, że trzeba było czekać kilka godzin na powrót transmisji. Jeśli ma się szczęście to stream można zobaczyć tutaj. 

- Advertisement -

https://www.instagram.com/p/Bu6jpfJnTk2/

Blue Marble, czyli projekt Errazuriza idzie o krok dalej. W tej wizualizacji nie będzie przerw i błędów. Za wyświetlany obraz odpowiedzialny jest specjalny bot, który korzystać będzie wybierał najlepszej jakości fotografie przesyłane przez NASA, a następnie tworzył z nich prezentację. Transmisję z satelity widoczna będzie w dzień i w nocy. Instalacja ma uświadamiać odbiorcy jak majestatyczna jest nasza planeta i że warto o nią dbać. Poza tym ma również przypominać jak niewielcy jesteśmy z perspektywy kosmosu.

Nazwa projektu to odwołanie do legendarnego The Blue Marble – zdjęcia wykonanego w 1972 roku przez załogę Apollo 17. Fotografia przedstawiała oświetloną Ziemię widzianą z odległości prawie 30 tys. kilometrów.