Strona główna Ciekawostki Dziury w drodze łatane mozaikami

Dziury w drodze łatane mozaikami

0
Dziury w drodze łatane mozaikami

Ponad pięćdziesięcioletni artysta łata dziury w drodze poprzez przekształcanie ich w mozaiki. Jim Bachor rozpoczął swoją przygodę w Chicago, obecnie jego pracę można podziwiać w kilkunastu innych miastach. Jeździ od Nowego Yorku po Helsiniki, a swoją obecność zaznacza, pozostawiając mozaikowe dzieła na drodze.

Pierwsza mozaika powstała w 2013 roku. „Dziury na naszej ulicy były wyjątkowo duże” mówi. „Dodałem dwa do dwóch. Miałem niemożliwy do rozwiązania problem na swoim podwórku, a 100 jardów dalej w moim studio pasję do sztuki, która jest tak trwała”.

Projekty mozaik przygotowuje wcześniej w swojej pracowni. Następnie artysta wybiera się na rekonesans w poszukiwaniu odpowiedniej dziury. Mierzy je i ogląda, a mozaiki umieszcza jedynie w takich uszczerbkach, których przekątna nie przekracza 50 cm. Nie mogą również znajdować się na środku jezdni, a ogólny stan drogi powinien być w miarę dobry. Jim Bachor najpierw wylewa w miejscu dziury beton, wygładza go, a następnie umieszcza niewielkie elementy mozaiki.

Spora część jego pracy dotyczy jedzenia. Mozaiki przedstawiają brokuły, kurczaki, hot-dogi, owoce, a nawet zestawy obiadowe. Często pojawia się motyw zwierząt – Jim Bachor umieścił w miejscu dziur podobizny lisów, ryb, karaluchów, szczurów. Zainteresowanie wzbudził również jego portret Arethy Franklin oraz Donalda Trumpa.

Warszawa w TOP10 wegańskich miast na świecie!

Do tej pory wydano dwie edycję książek, w których dokumentowane są prace Jima Bachora. Każda z nich umieszczona jest również na mapie, którą artysta na bieżąco aktualizuje. Do tej pory jego mozaiki można znaleźć w Chicago, Detroit, Los Angeles, Nowym Yorku, Filadelfii, San Antonio, Nashville, Helsinkach oraz włoskiej Carrarze.

Jak sam przyznaje, nie jest pewny, czy jego działalność jest legalna. Artysta nie pyta nikogo o zgodę, po prostu zakłada roboczą kamizelkę i przystępuje do pracy. Został zaczepiony kiedyś przed policjanta, ale nie wyciągnięto wobec niego żadnych konsekwencji. Stróż prawa przyznał, że jest fanem mozaikowej sztuki i pozwolił artyście pracować.

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedź się tutaj!

Jesteś z Katowic? Koniecznie odwiedź f7katowice.pl
Jesteś z Krakowa? Koniecznie odwiedź f7krakow
Jesteś z Gdańska? Koniecznie odwiedź f7gdansk.pl
Jesteś z Poznania? Koniecznie odwiedź f7poznan.pl
Jesteś z Łodzi? Koniecznie odwiedź f7lodz.pl
Jesteś z Wrocławia? Koniecznie odwiedź f7wroclaw.pl
Jesteś z Warszawy? Koniecznie odwiedź f7warszawa.pl