Strona główna Historia Dwuminutowy film wizualizujący ponad 315 lat handlu niewolnikami.

Dwuminutowy film wizualizujący ponad 315 lat handlu niewolnikami.

0
Dwuminutowy film wizualizujący ponad 315 lat handlu niewolnikami.

Magazyn Slate zaprojektował wieloczęściowy multimedialny kurs „Historia amerykańskiego niewolnictwa” w ramach internetowej inicjatywy edukacyjnej „Slate Academy”.

Gospodarzami „Slate Academy” są: Jamelle Bouie, Rebecca Onion oraz kilku innych historyków. Stworzyli oni ankietę składającą się z dziewięcioczęściowego podcastu, fragmentów książek, obszernych esejów uzupełniających i innych zasobów opartych na podstawowych dokumentach i artefaktach. Dzięki temu udało im się stworzyć animację obrazującą handel niewolnikami. 

Animacja przedstawia statki niewolników, jako rosnące liczby czarnych kropek podróżujących przez Atlantyk do Ameryk z afrykańskich wybrzeży. Wideo w serwisie Youtube pozwala tylko na częściową prezentacje animacji. Pełna wersja na Slate umożliwia użytkownikom zatrzymanie się, kliknięcie na poszczególne kropki i uzyskanie szczegółowych informacji na temat nazwy statku, liczby zniewolonych transportowanych.

PRZECZYTAJ TAKŻEParyż, Hong Kong i Singapur – najdroższe miasta świata

Z ponad 10 milionów zniewolonych Afrykanów, którzy ostatecznie dotarli do półkuli zachodniej, zaledwie 388 tysięcy przybyło do Ameryki Północnej, 1.3 miliona przywieziono do hiszpańskiej Ameryki Środkowej, cztery miliony przyjechało do brytyjskich, duńskich,  francuskich i holenderskich gospodarstw na Karaibach oraz 4.8 miliona dotarło do Brazylii.

Wczesne wyprawy niewolników były prowadzone przez Hiszpanów i Portugalczyków. „W XVIII wieku hiszpański transport maleje i jest zastępowany przez działalność brytyjską, francuską, holenderską i amerykańską. Te sto lat było również znakiem rozpoznawczym handlu niewolnikami, ponieważ Europejczycy wysyłają ponad 7.2 miliona ludzi do pracy przymusowej, chorób i śmierci w Nowym Świecie” – pisze Jamelle Bouie.

Źródło: Thinking Humanity

Nie wiesz, jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się!

Koniecznie odwiedź www.f7katowice.pl