Strona główna Badania Paryż, Hong Kong i Singapur – najdroższe miasta świata

Paryż, Hong Kong i Singapur – najdroższe miasta świata

0
Paryż, Hong Kong i Singapur – najdroższe miasta świata
pixabay.com

Badania ukazują, że to właśnie w Paryżu, Hong Kongu i Singapurze ceny różnych produktów są na najwyższym poziomie. Znacznie wyprzedzają stolicę Wenezueli, Caracas, która otrzymała miano najtańszego miasta.

Statystyka opiera się na cenach 150 produktów i usług. Brano pod uwagę ceny ubrań, jedzenia, biletów, transportu oraz rachunków za media. Porównywano ceny aż 133 miast z różnych krajów, różnych kontynentów.

Ranking stworzył The Economist Intelligence Unit, który badał stopień kosztów utrzymania. Jak widać, pierwsze miejsca przypadły europejskim oraz azjatyckim miastom. Chociaż na podium uplasowały się zarówno Singapur, jak i Hong Kong, to obecność Europy w czołówce podkreśliły dwa szwajcarskie miasta, zajmujące czwartą i piątą pozycję. Genewa i Zurych, razem z Paryżem, są najdroższymi miejscami w Europie.

Twórcy zestawienia wskazują, że nawet jeśli ceny jedzenia w jakimś mieście są dużo niższe, to rekompensują je ceny rachunków, a koszt utrzymania ostatecznie jest na wysokim poziomie. Dlatego też poszczególne ceny produktów w miastach na pierwszych pozycjach się różnią, ale końcowy wynik jest podobny.

Przeczytaj: Napad na bank w Wenezueli. Skradziono wszystko oprócz pieniędzy

Zmiany w pozycji kolejnych miast odzwierciedlają ich sytuację gospodarczą. Londyn i Manchester podskoczył ze względu na zmianę kursu funta. Stambuł spadł aż o 48 pozycji z powodu zastraszającej inflacji. Spadek cen zaliczył również Sztokholm, którego gospodarka ucierpiała ze względu na mniejszą konsumpcyjność, ograniczony popyt. Petersburg i Moskwa również stały się tańsze w porównaniu z poprzednim rokiem.

W Paryżu zapłacimy najwięcej, a gdzie ceny są najniższe? Na samym końcu listy uplasował się Caracas. Kryzys w Wenezueli osiągnął maksymalne stadium. Mieszkańcy podczas rabunku na bank kradną wszystko za wyjątkiem pieniędzy. Uliczni sprzedawcy z banknotów plotą torby i starają się je sprzedać. Wenezuelski boliwar ma znikomą wartość, a kraj pochłonięty jest przez kryzys.

Caras towarzyszy Damaszek, Ałmaty oraz Taszkent. Według zestawienia Syria, Kazachstan, Uzbekistan i Wenezuela to kraje, w których jest najtaniej.

Interesuje Cię sport? Koniecznie zaglądaj do f7sport.pl

pixabay.com

Najdroższe miasta świata 2019

1. = Singapur

1. = Paryż

1. = Hong Kong

4. Zurych

5. = Genewa

5. = Osaka

7. = Seul

7. = Kopenhaga

7. = Nowy Jork

10. = Tel Awiw

10. = Los Angeles

Artykuł: źródło