Pierwszy butelkomat w Polsce stanął w Krakowie

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

W Dani albo w Niemczech to już norma. W Polsce do niedawna wszystkie plastikowe butelki kończyły w kontenerach, a często też w lesie albo na ulicy. Teraz jest szansa na zmianę. 17 kwietnia w Urzędzie Miasta Krakowa postawiono pierwszy automat, który za zwrot butelki odda nam gotówkę.

To bezsprzecznie przełomowy moment. Polacy rocznie zużywają około 650 tysięcy ton plastikowych opakowań. Trudno zresztą z nich zrezygnować, bo producenci pakują w nie wszystko: od produktów spożywczych po odzież w markerach. Dużą część stanowią butelki PET, które wyrzucone, rozkładać się będą tysiące lat. W Europie od lat walczy się z tym w najskuteczniejszy sposób: oddaje się ludziom pieniądze za zwrócone butelki. Dzięki temu do sprzątania przyłączają się wszyscy – niezależnie od statusu majątkowego.

- Advertisement -

10 kwietnia władze Krakowa przyjęły uchwałę „Kraków bez plastiku”. W myśl tego prawa, w dawnej polskiej stolicy stopniowo mają być wycofywane plastikowe reklamówki i butelki, a zwykły papier ma być zastępowany tym ekologicznym. Ma mieć to oczywiście także zastosowanie w przypadku materiałów promocyjnych miasto. Radni chcą w ten sposób zainspirować mieszkańców do dbania o środowisko.

Gotówka za butelkę

Do urządzenia postawionego w urzędzie wrzucać będzie można wszystkie butelki z oznaczeniem „przeznaczone do recyklingu”. Za zwrot jednej butelki automat wypłaci nam 10 gr. Trzeba jednak zadbać o to, żeby nie uszkodzić etykiety, po której urządzenie będzie sprawdzać, czy butelka nadaje się do przetworzenia. „Kraków bez plastiku”. Dzięki niej z urzędu miasta stopniowo będą wycofywane plastikowe butelki i reklamówki, a do drukowania będzie używać się ekologicznego papieru. Materiały i gadżety promujące miasto również będą wytwarzane z ekologicznych tworzyw.

Radni liczą na to, że mieszkańcy miasta zainspirują się ich działaniami i zdecydują się na zdrowe, ekologiczne życie również w swoich domach. Pomysłodawcą akcji jest radny miejski Łukasz Wantuch, który przeznaczył środki na zwrot za pierwsze 10 tys. butelek.

– Idea polega na tym, żeby butelki nie lądowały w piecach czy w krzakach, ale zostały poddane recyklingowi – wskazuje Łukasz Wantuch

https://www.facebook.com/wwwKrakowPL/videos/pierwszy-w-polsce-butelkomat-pet-p%C5%82ac%C4%85cy-10gr-za-sztuk%C4%99-urz%C4%85d-miasta-krakowa-ul-/331989747508189/