Czy Poznań zostanie Rowerową Stolicą Polski?

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

Poznań będzie walczył o ten zaszczytny tytuł. Przez cały czerwiec rowerzyści z Poznania będą rywalizować z cyklistami z 50 innych miast o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Poznań po raz pierwszy bierze udział w tej rywalizacji.

Walka o puchar Rowerowej Stolicy Polski została stworzona w 2019 roku przez biuro promocji Urzędu Miasta Bydgoszczy jako akcja mająca wypełnić lukę po zlikwidowanej Europejskiej Rywalizacji Rowerowej (ECC). Chodziło w niej o promowanie zdrowego stylu życia, aktywizację mieszkańców i pokazywanie zalet roweru jako szybkiego i ekologicznego środka transportu.

Zasady tej rywalizacji są proste. Chętni rowerzyści muszą pobrać specjalnie stworzoną na potrzeby rywalizacji darmową aplikację, która będzie rejestrować trasy i ich długości dla tego miasta, które sobie wybiorą. To miasto, którego mieszkańcy przejadą najwięcej kilometrów, zostanie zwycięzcą. Tytułu, zdobytego dwa razy z rzędu, bronić będzie Nowa Sól.

- Advertisement -

Aplikacja działa na terenie całego świata, więc można nabijać kilometry swojemu miastu w dowolnym punkcie na świecie. Aplikacja zapisuje także historię treningów, informacje o spalonych kaloriach, podaje prognozę pogody, ma wersję anglojęzyczną i umożliwia import treningów z urządzeń Garmin.

Czytaj: Słynny bocian z poznańskiego ZOO cieszy się już wolnością

Dzięki partnerom wspierającym akcję umożliwia korzystanie z atrakcyjnych rabatów. Same miasta mogą też zachęcać z jej pomocą do udziału w akcji dzięki na przykład grom miejskim czy informatorowi o wydarzeniach sportowych i kulturalnych w okolicy. Link do pobrania aplikacji dla systemu Android znajduje się w sklepie Google Play, a dla systemu IOS znajduje się w sklepie Apple.

Do jutra, czyli do 21 maja można wziąć udział w treningu, ale od 1 do 30 czerwca rozpocznie się już konkurs. W tym roku do rywalizacji przystąpiło 50 miast. To, które wygra rywalizację otrzyma przechodni „Puchar Rowerowej Stolicy Polski”. W przypadku wygranej trzy razy z rzędu, Puchar zostaje na stałe w posiadaniu danego miasta.

Pierwsza edycja Rowerowej Stolicy Polski odbyła się we wrześniu 2019 roku i przyciągnęła rowerzystów z 23 miast. Tytuł Rowerowej Stolicy Polski. Puchar zdobyła wówczas Nowa Sól (województwo lubuskie) – jej mieszkańcy przejechali 185 757 kilometrów i zdobyli 4757 punktów. Na drugim miejscu znalazło się Leszno, a trzecie zajął Gorzów Wielkopolski.

Czytaj: Primark otwiera sklep w Poznaniu

W 2020 roku o zwycięstwo w Rowerowej Stolicy Polski rywalizowały 44 miasta i prawie 16 tysięcy użytkowników, którzy odbyli ponad 200 tysięcy treningów. Ostatecznie wszyscy uczestnicy rywalizacji “wykręcili” ponad 3,6 milionów kilometrów. Zwycięzcą ponownie została Nowa Sól. Jej mieszkańcy przejechali 329 tysięcy kilometrów, co przełożyło się łącznie aż na 9355 punktów. Na drugim miejscu znalazła się Biała Podlaska (4210 punktów), a na trzecim Gniezno (4161).

W tym roku w rywalizacji weźmie udział 50 miast, a Poznań po raz pierwszy przystąpi do tej inicjatywy.