Mowa od wieków postrzegana jest jako podstawowy wyróżnik człowieka spośród innych żyjących stworzeń. Możliwość komunikacji, posługiwanie się systemem językowym pozostawało w obrębie typowo ludzkich umiejętności. Do czasu. Obecne badania coraz częściej dowodzą, że małpy człekokształtne również posiadają zdolności językowe.
Czy małpę można nauczyć mówić? Okazuje się, że tak, jednak znacznie większe efekty przynosi nauka języka migowego niż próby wyczuwania człekoształtych artykulacji. Jedną z najważniejszych małp, które brały udział w licznych eksperymentach, badaniach, zajęciach jest Kanzi. Nie uczono go poprzez mechaniczne wbijanie do głowy kolejnych znaków, poprzez wmuszanie i powtarzanie gestów, aż do zapamiętania. Dzieci uczą się języka bez wysiłku, poprzez asymilacje – wystarczy im przebywanie wśród języka, aby również nauczyć się nim posługiwać. Podobnie traktowano Kanziego, małpę gatunku bonobo. W wieku 6 lat Kanzi potrafił posługiwać się około 200 słowami. Dzisiaj nie tylko rozumie polecenia w języku migowym, ale również te zwerbalizowane.
Podczas jednego z eksperymentów bez wahania wykonywał polecania dziwaczne, nietypowe – polecenia jakich wcześniej nigdy nie słyszał. Badacze specjalnie dobrali je w taki sposób, aby nie można było reakcji Kanziego interpretować jako wcześniej wyuczonego odruchu. Małpa włożyła klucz do lodówki, wbiła strzykawkę pluszakowi, wykonała ¾ skomplikowanych poleceń, jakie wydali mu badacze. Jego reakcje były na takim samym poziomie, co przeciętnego dwuletniego dziecka.
Jednak znajomość pojedynczych słów nie wystarcza. Aby móc mówić o systemie językowym, potrzebne jest jeszcze szereg zasad gramatycznych, umiejętność ich wykorzystania. Kanzi wykazuje zdolność do zrozumienia niektórych z reguł gramatycznych. Wychwytuje różnice w poleceniach, na które składa się to samo słownictwo, ale np. szyk zdania odpowiada za inny sens.
Omawiane zwierzęta – szympansy oraz goryle – mają materiał genetyczny wyjątkowo zbliżony do ludzkiego. Jest on podobny w 98.4% w przypadku szympansów i 97.7% w przypadku gorylów. Część badaczy postrzega te podobieństwo jako dowód na ogromne możliwości drzemiące w zwierzętach. Językoznawczyni Sue Savage-Rumbaugh twierdzi nawet, że Kanziemu i innym jej wychowankom brakuje tylko ludzkiego aparatu mowy, aby stały się prawdziwie mówiącymi zwierzętami i zadały kłam wypowiedziom homocentrycznie nastawionych lingwistów.
Do homocentrycznych lingwistów należy włączyć Naoma Chomskiego, wybitną osobistość świata nauki, który uważa, że język to domena ludzka, a próby nauczenia zwierzęcia posługiwania się nim są równie bezsensowne jak nadzieje na wzniesienie się w powietrze dzięki energicznemu wymachiwaniu ramionami.
No cóż, nie ma żadnego dowodu na to, że ktoś pomachał rękoma i wzleciał w powietrze. Za to są liczne przesłanki, uwadniające, że małpy posiadają umiejętności językowe.
Artykuł: źródło
Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się tutaj!
Jesteś z Katowic? Koniecznie odwiedź f7katowice.pl
Jesteś z Krakowa? Koniecznie odwiedź f7krakow
Jesteś z Gdańska? Koniecznie odwiedź f7gdansk.pl
Jesteś z Poznania? Koniecznie odwiedź f7poznan.pl
Jesteś z Łodzi? Koniecznie odwiedź f7lodz.pl
Jesteś z Wrocławia? Koniecznie odwiedź f7wroclaw.pl
Jesteś z Warszawy? Koniecznie odwiedź f7warszawa.pl