W Belgii wybudowano prawdziwą wioskę Smerfów z okazji 60. urodzin.

0
4507

Smerfy to bajkowa rasa małych, niebieskich stworzeń, wykreowanych przez belgijskiego rysownika komiksowego Pierre’a Culliforda, tworzącego pod pseudonimem Peyo. Smerfy są bohaterami serii komiksowej, filmów i serialu animowanego. Belgowie z okazji 60. rocznicy wybudowali prawdziwą wioskę Smerfów. 

Na początku Smerfy nie były głównymi bohaterami komiksu belgijskiego rysownika Pierre’a Culliforda „Peyo”. Niebieskie stworzenia były postaciami drugoplanowymi do komiksu „Johan i Peewit” z 1958 roku. Jednak Smerf szybko rozkochały w sobie serca czytelników i z postaci drugoplanowych stały się gwiazdkami nowej serii komiksów. I tak podbijają serca od 60 lat.

Od śmierci Peyo w 1992 r. serię komiksową tworzą różni scenarzyści i rysownicy we współpracy z synem artysty, Thierrym Cullifordem.

PRZECZYTAJ TAKŻE: World Life Experience – tylko 11 osób może wygrać pracę marzeń.

Z okazji 60. rocznicy powstania bajki w Brukseli wybudowana została prawdziwa Wioska Smerfów. Można tam zobaczyć domki z grzybów lub wybrać się na wirtualny spacer po magicznym lesie. Dzięki temu, że wszystkie budynki i otoczenie wioski zostały powiększone zwiedzający zobaczą ją z perspektywy Smerfetki, Ważniaka, Papy Smerfa, Ciamajdy i ich towarzyszy. Ułatwia to też hologramy i wirtualna rzeczywistość.

Organizatorzy zapewniają, że wystawa ma także wartości edukacyjne: ma pokazać, że dla krasnali ważne są takie wartości, jak tolerancja, solidarność, przyjaźń i ochrona środowiska.

Wystawa multimedialna poświęcona Smerfom została otwarta w ramach Brussels Expo w stolicy Belgii 9 czerwca. Będzie czynna do stycznia 2019 roku, a potem organizatorzy planują wyruszyć z nią do innych krajów. Chcielibyście taką wioskę w Polsce?

 

Źródło: youtube.com